Kam na výlet so psom?

Kam na výlet so psom? Margaréta Koklesová 07. 10. 2020

Turistika so psom je ideálny spôsob, ako stráviť víkend. Väčšina psíkov (bez ohľadu na veľkosť alebo plemeno) si turistiku naplno užíva. A ak je zvieratko vychované, rozveselí aj turistov, ktorých budete na trase stretávať. V článku sa pozrieme na základné pravidlá, ktoré so psíkom treba dodržiavať i na najkrajšie a najobľúbenejšie trasy, ktoré spolu môžete absolvovať.

Základné pravidlá

  • Na túru si zoberte dostatok vody nielen pre seba, ale i pre psíka. Nespoliehajte sa na to, že sa po ceste napije z mláky alebo z potoka.
  • Zainvestujte do kvalitného ťažného postroja. Psíkovi tým chôdzu i ťah spríjemníte, na horách je postroj oveľa bezpečnejší ako obyčajný obojok.
  • Buďte tolerantní. Ak na nejakom mieste požadujú držať psíka na vodítku alebo dať mu náhubok, splňte to. Psíka majte na voľno iba na miestach, kde je to dovolené a iba vtedy, ak ho máte zvládnutého.
  • Ideálnym obdobím je jar a jeseň. Vyvarujte sa celodenným túram v najväčších horúčavách. Ak sa rozhodnete pre turistiku v lete, vyberte si trasu, ktorá vedie lesom.
  • Prispôsobte trasu veku a kondícii psíka. Väčšina zvierat zvládne oveľa viac ako bežný človek, myslite na túto radu teda najmä ak máte starého psíka, chorého psíka, šteniatko alebo plemeno, ktoré nie je práve najaktívnejšie. Presiliť sa môže aj zvieratko, nielen človek.

Turistika so psom

Nenáročná turistika (vhodná aj pre šteniatka a staré psíky)

Dreveník (Volovské vrchy)

Dreveník je nádherný, vápencovo-travertínový masív. Je to ideálne miesto na relax i lezenie. Môžete si tu opekať, neďaleko je Spišský hrad. Dreveník je národná prírodná rezervácia, na kopci sa nachádza osada roľníckeho človeka z mladšej doby kamennej. Dostanete sa sem po žltej z obce Žehra alebo Spišské Podhradie.

árodná prírodná rezervácia Dreveník na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča

Jánošíkova bašta (Volovské vrchy)

Jánošíkova bašta sa nachádza medzi obcami Kysak a Veľká Lodina. Skala vystupuje zo zalesneného hrebeňa Volovských vrchov, vďaka čomu je výraznou prírodnou dominantou nad Hornádom z ktorej je neopakovateľný výhľad. Dostanete sa sem po červenej z obce Kysak.

Túra so psom na Jánošíkovú baštu, medzi obcami Kysak a Veľká Lodina.

Rainerova chata (Vysoké Tatry)

Vysokohorská chata dnes slúži ako múzeum tatranských nosičov, náučné centrum TANAPu a samozrejme i ako bufet, čo na trase určite oceníte. Vedie sem niekoľko prístupových trás rôznej náročnosti, medzi tie najjednoduchšie patrí trasa od Vodopádov Studeného potoka alebo z Hrebienka.

Rainerova chata, Vysoké Tatry

Vodná nádrž Čierny Váh

K vodnej nádrži vedie asfaltová cesta z obce Svarín. Má necelých 8 kilometrov. Vodné dielo pozostávqa z dvoch nádrží, zaujímavejšie je horná. Nádrž je krásna sama o sebe, jej hlavným bonusom je ale jeden z najkrajších výhľadov na Tatry – kochať sa ním budete naozaj dlho.

Čierny Váh, údolná vodná nádrž na Liptove

Zádielska tiesňava (Slovenský kras)

Krasový kaňon je dlhý 3 kilometre a hlboký 400 metrov. Do tejto národnej prírodnej rezervácie sa dostanete z dediny Zádiel po červenej – vedie sem spevnená cesta. V súčasnosti v Zádielskej tiesňave poznáme cca 100 jaskýň rôznych typov. Medzi najznámejšie patrí Kráľovská jaskyňa, dlhá 17 metrov s ktorou sa spája legenda o kráľovi Belovi IV.

Zádielska tiesňava, Slovenský kras

Stredne náročná turistika

Kvačianska dolina (Malá a Veľká Fatra)

Kvačianska dolina je rozprávkovo nádherná prírodná rezervácia. Pripomína Slovenský raj. Trasa vedie od Oblazov, na ktorých boli postavené mlyny a píla, ktoré sú dodnes udržiavané a funkčné. Tešiť sa môžete na prechádzku v malebom prostredí. Pôsobivý je skalný útvar Jánošíkova hlava i výhľady na dolinu.

Vodné mlyny Oblazy v Kvačianskej doline

Veľké Hincovo pleso (Vysoké Tatry)

Veľké Hincovo pleso je najhlbším a najväčším plesom na slovenskej časti Tatier. Nájdete ho pod Kôprovským štítom, v hornej časti Mengusovej doliny. Dostanete sa sem z Popradského plesa. Jeho hladina je pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku.

Veľké Hincovo pleso, Vysoké Tatry

Vodopád Skok (Vysoké Tatry)

Vodopád Skok má 25 metrov, čo ho pasuje za tretí najväčší vodopád Tatier. Nachádza sa v Mlynickej doline, ktorá je mimochodom tiež nádherná. Ide o pomerne jednoduchú trasu, dostanete sa sem po žltej zo Štrbského plesa. Ak ak budete mať rovnaké šťastie ako my, uvidíte po ceste i kamzíka.

Vodopád skok, Mlynická dolina - Štrbské Pleso, jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku

Zelené pleso (Vysoké Tatry)

Nádherné jazero pod skalným bralom, s úžasnou Chatou pri Zelenom plese, v ktorej si určite dajte klobásku alebo aspoň kofolu. Vedie sem trasa z Bielej Vody (po žltej). Ide o pomerne nenáročnú trasu k jazeru, ktoré vás okúzli atmosférou i špecifickou farbou.

Zelené pleso, Vysoké tatry

Veľký Choč (Malá a Veľká Fatra)

Jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Ponúka 360 stupňový výhľad. Najobľúbenejšia trasa vedie z Valašskej Dubovej po modrej. Veľký Choč má tvar nepravidelnej pyramídy, ospevovaný bol mnohými básnikmi, napríklad i P. O. Hviezdoslavom.

Veľký Choč, jeden z najkrajších vrchov Slovenska

Náročná turistika

Vodopády studeného potoka (Vysoké Tatry)

Vodopady nájdete pri vyústení Studeného potoka do Veľkej a Malej Studenej doliny. Tvoria ich Dlhý, Skrytý a Malý vodopád. K vodopádom vedie niekoľko trás (rôznej náročnosti) z Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca alebo z Tatranskej Lesnej. Vodopády sú vyhľadávaným turistickým miestom. Najkrajšie sú na jar, alebo počas silných dažďov. Najvyššia kaskáda má úctihodných 13 metrov a jej mohutnosť a krása vám vyrazí dych.

Vodopády Studeného potoka, Vysoké Tatry

Kôprovský štít (Vysoké Tatry)

Z Kôprovského štítu si môžete užiť jeden z najkrajších výhľadov v Tatrách. Je to jeden z najvyšších štítov, na ktorý sa viete dostať aj so psíkom. Celá trasa má cca 20 kilometrov, začína sa pri Popradskom plese a vedie cez Hincove pleso.

Pod Kôprovským štítom, Vysoké Tatry

Sedlo pod Ostrvou (Vysoké Tatry)

Naozaj nádherný výhľad je zaslúženou odmenou za pomerne náročnú túru. Červenou sa zo Štrbského plesa dostanete na Popradské pleso. Pokračujete po červenej ale pripravte sa na úsek so značným prevýšením – v zime ním bez pomoci mačiek neprejdete. Cez sedlo vedie Tatranská magistrála, ktorá spája Sliezsky dom a Chatu pri Popradskom plese. Nad sedlom je vrch Ostrva, ktorý má na svojej severozápadnej stene špicatý skalný útvar vyhľadávaný horolezcami – Ihla v Ostrve.

Turistika so psom

Téryho chata (Vysoké Tatry)

Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata. Nachádza sa iba kúsok od Piatich Spišských plies. Dostanete sa sem cez Hrebienok a Zámkovského chatu. Túru je možné absolvovať celoročne, v zime je ale výstup kvôli snehu a ľadu náročnejší.

Téryho chata, Vysoké Tatry

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Najnovšie blogy

Kam na víkend s deťmi

Kam na víkend s deťmi

Margaréta Koklesová 28. 02. 2023 Slovensko je plné prekrásnych miest, ktoré sú aj tzv. baby friendly. Ak máte deti, nie je nič lepšie, ako tráviť víkendy zbieraním zážitkov. Hoci sú výlety s deťmi trošku iné – napríklad žiadne náročné túry...
Kam cez víkend v Bratislave

Kam cez víkend v Bratislave

Margaréta Koklesová 30. 01. 2023 V Bratislave si každý nájde niečo pre seba – milovníci adrenalínu, prírody, dobrého jedla i kultúry. A super je, že návštevu stihnete aj za jeden víkend. Pripravili sme tipy na rôznorodé zážitky, vďaka ktorým spoznáte...