Aké aktivity, kam na výlet a túry zo Štrbského plesa

Aké aktivity, kam na výlet a túry zo Štrbského plesa Margaréta Koklesová 27. 08. 2020 Vysoké Tatry
Obsah článku:

Štrbské Pleso je lokalita vo Vysokých Tatrách, ktorú si zamiluje asi každý. Je to taký iný svet, ktorý je ale pre každého. Vedľa seba sa míňajú mamičky s bábätkami v kočíkoch, starší ľudia, turisti s batohmi i obyčajné rodiny. Slovenčina sa mieša s cudzími jazykmi, úroveň služieb je výborná a to prostredie... to prostredie je fakt neuveriteľné.

Ubytovanie

Ak sa rozhodnete vyraziť na Štrbské Pleso na viac dní, určite si vyberiete. Ubytovanie je naozaj rôznorodé. Luxusné i prijateľné pre rodinný rozpočet, priamo pri plese i trošku ďalej. Väčšina z nich má nádherný wellness v ktorom sa môžete vyšantiť s deťmi alebo zrelaxovať po túre. Skvelé je, že lokalita má čo ponúknuť v každom ročnom období. V lete to môžete poňať aktívne (turistika), v zime sa zase kochať rozprávkovo zamrznutou prírodou. Ja osobne som na Štrbskom plese pomerne často a iba ťažko si vyberám, v ktorom období je najkrajšie. Treba ho jednoducho zažiť.

Ubytovanie presne podľa svojich predstáv si môžete vybrať tu.

Hotel Kempinski, Štrbské Pleso

Parkovanie

Vyraziť na Štrbské Pleso ale môžete aj na jednodňový výlet. V tom prípade budete musieť vyriešiť parkovanie. V celej oblasti je niekoľko veľkých platených parkovísk, na ktoré vás bude navigovať personál. My sme dorazili v lete tak pred obedom a už sme mali dosť problém nejaké parkovacie miesto nájsť. V sezóne si preto radšej privstaňte. Za parkovanie sa platí 5,50 – 6 € (celý deň). Kompletný cenník nájdete na tejto stránke.  V lete je pridaných niekoľko parkovísk navyše, všetky možnosti pre dané obdobie (aj počet parkovacích miest jednotlivých parkovísk) nájdete na tejto stránke.

No ale poďme už pekne poporiadku k tomu, čo vás zaujíma najviac. Čo všetko sa tu dá vidieť/zažiť?

Prechádzky a turistika

Prechádzka okolo Štrbského plesa – cca 5 km a 2:30 hod. – NENÁROČNÉ

Okolo celého plesa je náučný chodník, zameraný na históriu, faunu, flóru, kúpeľnú históriu i na osobnosti, ktoré tu pôsobili. Pozostáva zo 40-tich štýlových drevených infopanelov (v slovenčine a angličtine). Chodník je bezbariérový a dostupný celoročne. Ideálne je začať pred železničnou stanicou, ktorá je konečnou zastávkou zubačky i tatranskej električky.

Jazero Štrbské pleso

Zo Štrbského Plesa na Popradské a späť – cca 11,5 km a 3:20 hod. – NENÁROČNÉ

Trasa, ktorá je plná pekných výhľadov. Vhodná je aj pre menšie deti. Naozaj ide o pohodovú prechádzku. Je to však populárna trasa, my sme sa v lete miestami dosť tlačili a miestami museli ísť oveľa pomalšie ako sme chceli (nebolo kde predbehnúť). Po príchode do cieľa však bolo všetko zabudnuté. Popradské pleso je nádherné. Ale aby sme neodbiehali od témy. Trasa sa volá i Lesom medzi Plesom a plesom. Ide opäť o náučný chodník, ktorý má 14 zastávok, na ktorých sa dozviete podrobnosti o tom, aké druhy rastlín a živočíchov sa tu nachádzajú. Ideálne je začať na Štrbskom Plese a vydať sa po červenej značke.

Jazero Štsbské Pleso

Na Chatu pod Rysmi – cca 20 km a 7 hodín - NÁROČNÉ

Veľmi pekná, no už náročnejšia celodenná túra. Prejdete Mengusovskou dolinou, okolo Popradského plesa a prídete až k Chate pod Rysmi. Od hotela Patria pri Štrbskom plese sa vydajte po červenej až po rázcestie nad Popradským plesom. Ďalej sa pokračuje lesnou cestou (neskôr sa zmení na kosodrevinu) do Mengusovej doliny až k rázcestiu nad Žabím potokom. Tu vás čaká strmé stúpanie do Žabej doliny a následne do kotliny Žabích plies. Chodník vás bude viesť ponad Veľké Žabie pleso, prejdete strmými zákrutami popod skalnú stenu a dostanete sa na rovnejšiu časť až k vodopádom. Odtiaľ už postupujete až k chate pod Rysmi.

Cestou na Chatu pod Rysmi, Vysoké Tatry

Na Chatu pod Soliskom – cca 7,8 km a 2:30 hod – STREDNE NÁROČNÉ

Stredne náročná túra, vedie popod lanovku k Chate pod Soliskom. Lenivejší sa teda môžu hore aj pohodlne vyviezť. Tí, ktorí sa rozhodnú ísť hore po vlastných vyrazia od železničnej stanici na Štrbskom Plese po modrej značke. Tá vás povedie až priamo na Chatu pod Soliskom. Je to najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Hore sa vám naskytne naozaj jedinečný výhľad na Kriváň a Nízke Tatry.

Chata pod Soliskom, Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

K vodopádu Skok – cca 10,6 km a 3:05 hod – STREDNE NÁROČNÉ

Na mnohých portáloch túto túru nájdete označenú ako nenáročnú. My sme si ju prešli toto leto a skôr by som ju zaradila medzi stredne náročné. Nielen kvôli dĺžke ale najmä kvôli typu chodníkov, po ktorých sa ide. Veľká časť trasy ide po skalách a tie bývajú (najmä po daždi) poriadne šmykľavé. Orientácia je ale bezproblémová, výhľady pôsobivé a vodopád Skok naozaj burácajúci a ohromný. Voda padá z výšky viac ako 25 m. Túra sa začína pri železničnej stanici po asfaltovej ceste ku skokanským mostíkom. Tam sa napojíte na žltú značku, ktorá vás cez Mlynickú dolinu (nádherná) dovedie až k cieľu túry. A ešte jeden milý bonus. Po ceste sme videli i kamzíky.

Vodopád Skok, Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

K Veľkému Hincovmu plesu – cca 16,8 km a 5:40 hod – STREDNE NÁROČNÉ

Poldenná túra, opäť veľmi dobre značená. Začína sa pri železničnej stanici. Odtiaľ sa vyberieme k rázcestiu Pod Heliosom a po červenej až cez potok Mlynica. Minieme Trigan a dostaneme sa na Popradské pleso. Pokračujeme ďalej lesnou cestou do Mengusovskej doliny a dostaneme sa až k rázcesciu nad Žabím potokom. Odtiaľto už pokračujeme po modrej, strmímy serpentínami a vlnitým terénom sa dostaneme až k Veľkému Hincovmu plesu. Ide o najväčšie pleso na slovenskej strane Tatier, cca 270 dní v roku je pokryté ľadom.

Veľké Hincovo pleso, Vysoké Tatry

K Batizovskému plesu – cca 17,3 km a 6:10 hod – STREDNE NÁROČNÁ

Poldenná túra ale pozor, súčasťou je aj namáhavý výstup do sedla pod Ostrvou. Od železničnej stanice sa dostaneme na rázcestie Pod Heliosom. Od neho sa po červenej značke dostaneme až na Popradské pleso. Po červenej pokračujeme aj ďalej ponad Ľadový potok do Zlomiskovej doliny a spomínaný namáhavý výstup. Za sedlom si už ale chodník udržiava cca rovnakú nadmorskú výšku. Cez Batizovskú dolinu sa oblúkom dostanete až k brehom Batizovského plesa. Ide o jednu z najtichších dolín.

Batizovské pleso, Vysoké Tatry

K Jamskému plesu – cca 9,4 km a 2:50 hod – NENÁROČNÉ

Túra cez les s dobrým značením. Od železničnej stanici na Štrbskom Plese ideme k hoteli Solisko. Za ním je rozcestník s turistickými značkami. V tomto prípade sa vydáme po červenej. Dostaneme sa cez les k malému potoku Biely Váh. Kráčame popri Odbočke na Biely Váh a dostaneme sa až do cieľa – priamo k plesu.

Jamské pleso, Vysoké Tatry

Na Kôprovský štít – cca 20 km a 7:20 hod – NÁROČNÁ

Kôprovský štít je jeden z ôsmich vrcholov Vysokých Tatier, ktoré sú prístupné turistom. Nachádza sa na konci Mengusovskej doliny. Od hotela Patria sa vyberieme po červenej cez potok Mlynica. Následne sa opäť dostaneme až k Popradskému plesu. Od plesa sa vydáme lesnou cestou (neskôr kosodrevinou) do Mengusovskej doliny až na rázcestie nad Žabím potokom. Prekročíme Hincov potok a dostaneme sa až k Veľkému Hincovmu plesu. Od plesa pokračujeme strmším stúpaním až kým neprídeme na Vyšné Kôprovské sedlo. Vydáme sa po červenej značne sutinovým chodníkom a dostaneme sa až na vrchol Kôprovského štítu. Uvidíme nádherné výhľady na Rysy, Kriváň alebo na Mengusovské štíty.     

Kôprovský štít, Vysoké Tatry

 

Na Predné Solisko – cca 10 km a 4 hod. – STREDNE NÁROČNÁ

Túra vedie popod lanovku až k Chate pod Solinkom a následne pokračuje výstupom na vrchol. Predné Solisko sa považuje za najjednoduchšie dosiahnuteľný vrchol s výškou viac ako 2 000 m.n.m. Z vrcholu je nádherný výhľad napríklad na Kriváň. Od železničnej stanice ideme po modrej, ktorá nás dovedie priamo na Chatu pod Solikom. Od chaty stúpame serpentínami a kamenistým svahom až na vrchol. Cestu späť si môžete spestriť cez Furkotskú dolinu. Napojíte sa na chodník pri Chate pod Soliskom.

Predné Solisko, Vysoké Tatry

 

Na Kriváň a späť – cca 20 km a 7:20 hod – NAROČNÁ

Celodenná vysokohorská túra s naozaj výrazným prevýšením. Odmenou vám ale budú naozaj dychberúce výhľady a nakoniec to najlepšie. Podmanivý vrch, typický pre západnú časť Vysokých Tatier. Od železničnej stanice sa vydáme k hotelu Solisko. Pokračujeme po červenej k Rázcestiu pod Furkotskou dolinou. Pokračujeme ďalej lesom ponad malý potok Biely Váh až k Jamskému plesu. Po ďalšom stúpaní sa dostaneme na Rázcestie pod Kriváňom, odtiaľ pokračujeme po modrej do Daxnerovho sedla na Malý Kriváň. Túra je strmá, lezie sa po skalách, preto si naozaj dávajte pozor. Po ďalej asi hodine sa dostanete na vrchol Kriváňa. Za pekného počasia si vychutnáte naozaj nádherné výhľady.

Výstup na Kriváň, Vysoké Tatry

Bežky a lyžovanie

V lokalite sa nachádza 8 zjazdoviek a 6 lanoviek a vlekov. Lyžiarske stredisko na Štrbskom Plese ponúka 9 kilometrov ľahkých i stredne ťažkých zjazdoviek. Na svoje si prídu skúsení lyžiari i rodiny s deťmi. Užiť si môžete i nočné lyžovanie. Na svah sa dostanete pohodlne SKIbusom. Grafikon autobusu nájdete na tejto stránke. Na svoje si prídu i bežkári. K dispozícii je 8 ľahkých a stredne ťažkých trás. Dĺžka jednotlivých okruhov je 1,4 do 5 kilometrov. 2 okruhy sú pripravené pre deti alebo začiatočníkov, ostatné sú vhodné pre športovcov.

Zima, zimička, Vysoké Tatry

Podujatia a koncerty od výmyslu sveta

Na Štrbskom Plese sa každoročne koná množstvo kultúrnych podujatí. Kalendár je (najmä v sezóne) dosť nabitý. Pripravený je program pre deti, hudobné koncerty mnohých žánrov vrátane tých najznámejších slovenských a českých umelcov. Nechýbajú súťaže, divadlo a mnoho ďalšieho. Čo sa na Štrbskom Plese bude odohrávať počas vášho pobytu si môžete pozrieť na tejto stránke.   

Čo je ešte dobré vedieť?

  • Štrbské Pleso má veľmi dobre spracovanú webovú stránku, na ktorej nájdete množstvo informácií o parkovaní, výletoch, športovaní a o všetkom, čo potrebujete o tejto lokalite vedieť.
  • Väčšina turistických trás je veľmi dobre značená. Nestratíte sa. Niekedy nám mobil narátal o pár kilometrov viac, ako je avizované na stránkach. Rovnako treba brať s rezervou aj uvádzaný čas. Zastavíte sa na prestávku, či urobenie fotky alebo idete s malými deťmi, ktoré majú trošku menšie nôžky ako my dospeláci. Preto nikdy nepočítajte úplne nadoraz a dajde si radšej väčšiu rezervu.
  • Nepodceňujte výbavu a hlavne OBUV. Aj toto leto sme krútili hlavami nad ľuďmi, ktorí išli na túru (napríklad na vodopád Skok) v žabkách alebo v balerínkach. Ľudia, sú to Tatry. Pôjdete cez skaly, povrch môže byť klzký a váš členok vyvrtnutý skôr ako sa nazdáte. Nehovoriac o tom, že môžete zraniť aj ľudí okolo seba. Nepodceňujte to. Samozrejmosťou je nepremokavá bunda alebo pršiplášť. Počasie v horách sa mení veľmi rýchlo.
  • Na jazere je množstvo zvieratiek (napríklad kačičky) a mnohé ďalšie živočíchy uvidíte aj na túrach. Nekŕmte ich. Nehádžte im pečivo ani rezne alebo sladkosti. Väčšina zvieratiek na to nemá prispôsobené trávenie. Buď im spôsobíte bolesti brucha alebo ich dokonca zabijete. A to verím, že nechcete. Informácie o zákaze kŕmenia zvierat v plese sú všade okolo a i tak sa nájde dosť (bezohľadných) ľudí, ktorí i tak musia kačičkám niečo hodiť. Nebuďte ako oni.
Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

Zima na Slovensku

Zima na Slovensku

Margaréta Koklesová 21. 11. 2024 Pobyty, Vysoké Tatry Zima, to je stavanie snehuliakov, lyžovačka a vôňa vareného vína. Sneh, ktorý nám vŕzga pod nohami a útulný domov, ktorý si v tomto ročnom období môžeme vychutnať najviac. Vyrazíme na výlet, upečieme...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...