Čo je wellness?
Margaréta Koklesová 27. 08. 2019 Pobyty
Na Slovensku existuje pomerne jednoznačná predstava o tom, čo je wellness. Sauny, vírivky a masáže rôzneho druhu. Tento pojem však v sebe ukrýva oveľa viac, ako len relaxačné procedúry. Slovo wellness pochádza z angličtiny a znamená stav, v ktorom je človek v dobre psychickej a fyzickej kondícii. Ak by sme pátrali aj do dávnejších dôb, zistili by sme, že v 17. storočí wellness znamenal opak choroby. V minulosti bol spájaný a vnímaný skôr v súvislosti s fyzickým zdravím. Až v cca polovici 20. storočia sa k fyzickému zdraviu pridala aj dôležitosť psychickej pohody.
História wellnessu siaha až do čias starovekého Grécka a Ríma. Už vtedy sa ľudia starali o krásu a zdravie svojho tela. Možno si ešte zo školských čias spomeniete na grécke slovo kalokagatia – ideál harmonického súladu a vyváženosť fyzickej a duševnej stránky. Gréci kládli dôraz na cvičenie a kúpeľ bol iba doplnok. Naopak pre takých Rimanov bol kúpeľ základným kameňom správneho relaxu.
Dnes je pojem slova wellness naozaj široký. Moderné chápanie v sebe zahŕňa alternatívnu medicínu i spomínané masáže, sauny, vírivky a mnoho iného. Stále však ide o aktivitu/proces, vďaka ktorej človek nadobúda psychickú a fyzickú pohodu a rovnováhu. A samotné procedúry/alternatívna medicína mu slúžia k dosahovaniu tejto harmónie.
Čo všetko patrí do wellness?
- pohyb,
- správna výživa,
- kozmetické procedúry,
- redukcia stresu,
- relaxácia,
- masáž,
- saunovanie,
- alternatívna medicína,
- a mnohé iné.
Masáže, sauny i ďalšie procedúry majú preukázateľne pozitívny vplyv na zdravie a psychiku človeka. Vo väčšine hotelov preto dnes nájdete menší alebo väčší wellness kútik. Štandardne zahŕňa niekoľko bazénov, sáun, vírivku a ponuku masáží a procedúr. Cieľom je relax, oddych a regenerovanie. Tela aj mysle. Určite ho vyskúšajte a doprajte si poriadnu dávku relaxu. Dnes nie je výnimkou kúpiť si pobyt práve s cieľom užiť si wellness. Oddychovať v bazénoch, či objednať si masáž zvládneme, aj keď sme nič podobné predtým nezažili. Najviac otázok sa spája so saunovým svetom. Čo všetko môžete zažiť, ako sa správne saunovať a ako sa v saunovom svete správať sme vám preto spísali nižšie.
>>> Chcem si objednať WELLNESS POBYT <<<
Ako sa v (hotelovom) SPA správať?
Väčšina SPA sa pokladá za relaxačnú zónu, v ktorej by sa ľudia mali pohybovať pomaly a potichu. Telefóny si odložte na izbu/do skrinky. Vyvarujte sa kriku, hlasnému smiechu alebo pobehovaniu. Kráčajte buď v čistých šľapkách alebo bosí. Neutekajte, povrch pri saunách je väčšinou mokrý a tým pádom klzký.
Pred vstupom do SPA sa osprchujte. Okrem toho, že zbavíte telo nečistôt, zjednodušíte telu otváranie pórov.
V každom správnom saunovom svete platí bezplavková zóna. Pred vstupom sa vyzlečiete z plaviek a zaviniete do plachty/uteráku, ktorý dostanete od personálu. Plavkami by ste mohli uškodiť nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom, ktorí sa budú saunovať spolu s vami. Saunovanie v plavkách je naozaj nezdravé. V bezplavkových zónach je (logicky) zákaz fotografovania.
Do niektorých sáun (napríklad parných) sa odporúča vstupovať aj bez plachty (navlhla a premokla by vám). V takejto saune nájdete hadicu, ktorou si osprchujete sedadlo, na ktoré si sadnete. Prípadne si svoje miesto môžete vystlať uterákom. Nezabudnite svoje sedadlo ospchovať i pri odchode.
Počas pobytu v saune nevyrušujte ostatných. Skúste sa radšej sústrediť na zrelaxovanie svojho tela a mysle. A dýchajte! Kedy ste sa naposledy sústredili na to, či dýchate správne? V saune by ste mali dýchať nosom. Najskôr pozvoľne, neskôr nádychy prehlbujte. Pohybujte sa čo najmenej. Nerozprávajte. Priveľa rozprávania vedie k priamemu prúdeniu horúceho vzduchu do pľúc a rýchlejšiemu vzostupu tepla. Ak počas saunovania ležíte, na posledné dve minúty sa posaďte, aby si krvný obeh zvykol na zvislú polohu.
Pred každou saunou nájdete tabuľku, ktorá vás informuje o názve sauny, teplote, vlhkosti i priaznivých účinkoch na organizmus. Nájdete tam i odporúčaný čas, ktorý by ste v nej mali stráviť. Tento čas je však iba individuálny! V saune zostaňte iba toľko, koľko vám je príjemné. Nie je to súťaž. Najmä ak so saunovaním začínate, doprajte telu čas sa aklimatizovať. Odporúča sa ležať alebo sedieť s vyloženými nohami, aby ste mali telo v jednej teplotnej úrovni.
Vždy, keď vyjdete zo sauny, osprchujte sa. Studenou vodou. Zbavíte svoje telo potu a nečistôt. Až potom môžete využiť ochladzovací bazénik. Vstupujte dnu pomaly a zotrvajte vo vode, kým sa nedostaví pocit chladu. Opäť ide o individuálny čas. U niekoho je to pár sekúnd, iný zvládne i pár minút. Ochladenie je veľmi dôležitý prvok celého saunovania. Aj keď sa vám na prvý pocit môže zdať kontakt s ľadovou vodou nepríjemný (mimo komfortnú zónu) vedzte, že práve on prináša ten správny pocit zo saunovania. Opakované ochladzovanie studenou vodou trénuje vaše cievy a zlepšuje odolnosť celého organizmu.
Po ochladení si odpočiňte v relaxačnej miestnosti. V niektorých wellness je možnosť vyvetrať sa na čerstvom vzduchu. Ak tú možnosť máte, využite ju. Telo po saunovaní ocení zvýšený prísun kyslíka.
Nezabudnite pravidelne piť (čistú vodu alebo vodu s citrónom). Telo potrebuje dopĺňať tekutiny. Lepšie wellnessy pri vode nechávajú aj nakrájané ovocie alebo jabĺčka. Nebuďte ale ako niektorí návštevníci, ktorí majú pocit, že ovocná misa prišla iba pre nich. Zoberú si ju pred seba a celú zjedia. Jedlo i voda je vždy pre všetkých. A okrem toho, že je to vrcholne neslušné, sa s plným bruchom (hoc i ovocia) saunuje naozaj nedobre.
Celý proces (saunovanie – ochladenie – relaxovania) s prestávkami na občerstvenie by ste mali absolvovať aspoň trikrát. Po skončení procesu si nechajte dostatok času na poriadny oddych a relaxovanie. Môžete využiť i bazén alebo vírivku.
Po skončení saunovania sa umyte bez mydla. Mydlo môže narušiť prirodzené pH pokožky. Pred oblečením si doprajte dostatok času na ochladenie, zamedzíte tak ďalšiemu poteniu. Po saunovaní už nevykonávajte žiadnu fyzickú aktivitu.
Prečo je saunovanie zdravé?
Počas procesu saunovania na telo striedavo pôsobia výkyvy tepla a chladu, ktoré vyvolávajú rôznorodé reakcie organizmu. Teplo v priestore sauny dáva podnet na rozširovanie ciev a silné potenie. Podporuje sa tvorenie obranných látok voči infekciám. Teplo sauny pôsobí priaznivo na psychiku i svalstvo. Hoci môže srdce biť o niečo rýchlejšie, vďaka rozšíreniu ciev sa zmierňuje jeho namáhanie a normalizuje krvný tlak.
Počas procesu ochladzovania sa telo dostane na východiskovú teplotu. Ľudia, ktorí sa pravidelne a správne saunujú, prechladnú naozaj málokedy. Ochladenie prinesie pocit osvieženia a v nervovom systéme vyvolá impulzy pre orgány, ktoré majú na starosti napríklad priebeh látkovej výmeny, či imunitu.
Saunovanie je naozaj príjemným a zdravým spôsobom relaxu. Veľmi rýchlo pocítite prvé blahodarné účinky na svoj organizmus a zamilujete si ho. Napíšte nám, či sa saunovanie iba chystáte vyskúšať alebo ste pravidelní návštevníci SPA sveta. Ktoré SPA miesta ste si na Slovensku zamilovali najviac?
>>> Chcem si objednať WELLNESS POBYT <<<