15 zábavných hier na turistiku s deťmi

15 zábavných hier na turistiku s deťmi Táňa Žifčáková 03. 03. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry
Obsah článku:

Vziať deti pravidelne na turistiku je výborný spôsob, ako v nich budovať pozitívny vzťah k prírode. Aby sa pre ne prechádzky nestali príliš jednotvárnymi, môžete im ich spestriť celým radom zábavných aktivít.

 

Blahodarné benefity peších výletov do hôr a lesov azda ani nie je potrebné menovať – zdravý a prirodzený pohyb, osviežujúci čerstvý vzduch, aktívny relax v tichom prostredí, obdivuhodné panorámy, zblíženie sa so živou prírodou a vytváranie si dlhotrvajúcich príjemných spomienok. A všetko z uvedeného platí rovnako pre deti i dospelých.

Absolvovať pravidelnú turistiku s menšími deťmi však so sebou, popri nutnosti efektívnejšieho „logistického“ plánovania, prináša aj ďalšie extra výzvy. Deti majú kratšie nohy, rýchlejší metabolizmus a únava ich premôže skôr ako dospelých. Niekedy aj nečakane, či skôr, ako by ste predpokladali. Udržať v nich v takej chvíli nadšenie a vôľu pokračovať v chôdzi tak, aby sa to obišlo bez zbytočne dramatických scén vyžaduje umne zaujať ich pozornosť. Tu vám môže prísť vhod niektorá zo zábavných hier a aktivít, ktoré pomôžu dostať deti do lepšej nálady i odvrátiť hrozbu, že by na turistiku zanevreli, alebo ju začali brať iba ako nepríjemnú povinnosť.

1. Kto prvý nájde...

Jednoduchá hra, ku ktorej nie je potrebné nič viac ako zoznam predmetov s veľkou pravdepodobnosťou výskytu popri turistickom chodníku. Kameň určitého tvaru, kvietok danej farby, ihličie, bukvica, šiška, kôra zo stromu, pierko, prípadne i menej konkrétne veci ako „niečo voňavé“. Víťazom je ten, kto ich všetky nájde ako prvý. Súťažiť môžu ako jednotlivci, tak aj malé tímy. Predmety nie je nutné zbierať, stačí ich odfotiť.

Alternatívou je nehľadať predmety, ale príležitosti vykonávať nejaké aktivity. Napríklad preskočiť mláku, prejsť sa balansujúc po kmeni spadnutého stromu, alebo privoňať k výrazne aromatickému ihličiu.

Babka ukazuje vnučke vôňu stromov.

 

2. Láva

Pri pokriku „Láva!“ si všetci predstavia, že sa po zemi valí prúd horúcej lávy a snažia sa mu uniknúť. Do bezpečia sa dostane každý, kto sa načas postaví na nejaké vyvýšené miesto. Môže to byť balvan, peň zoťatého stromu, vyvýšenina reliéfu, alebo môžete trebárs i vyliezť na živý strom. Limitáciou je zostať na dohľad od turistického chodníka a vyvýšený bod dosiahnuť v danom časovom intervale.

Deti na prechádzke v prírode.

 

3. Žurnál

Vybavte deti perom a notesom, do ktorého si budú môcť zapisovať všetko, čo v priebehu túry zaujme ich pozornosť. Každý výlet môže byť zameraný na niečo iné – zvuky, výskyt zvierat, meteorologické javy a podobne. Skvelý nápad je aj na jednu minútu zastaviť a zaznamenať všetky zvuky, ktoré bolo možné počas tejto krátkej zastávky začuť. Druhým variantom je v strede čistej strany notesu nakresliť postavičku (seba), pri počúvaní zavrieť oči a po uplynutí jednej minúty sa snažiť okrem pôvodcu zvuku zakresliť aj smer, z ktorého prichádzal.

Dve dievčatá na turistike v lese.

 

4. Geocaching

Geocaching je organizovaná aktivita s cieľom pridať turistike nádych dobrodružstva spojeného s hľadaním pokladu. Čo k tomu treba? V prvom rade zistiť presné súradnice miesta, kde niekto, koho nepoznáte ukryl nejaký predmet, hádanku, alebo odkaz. Tieto informácie vám budú sprístupnené po registrácii v niektorej z aplikácií združujúcich nadšencov geocachingu. Takto, geografickými súradnicami identifikovanú skrýšu sa potom snažíte fyzicky lokalizovať pomocou GPS navigácie, či už prostredníctvom smartfónu alebo špeciálneho GPS zariadenia. Ak sa vám to podarí, obsah skrýše sa stane vašim majetkom. Vy by ste zasa mali v skrýši nechať malý darček pre geocacherov, čo prídu po vás. Okolo geocachingu sa počas posledných rokov vytvorila silná komunita a ak vás tento druh zábavy osloví, nič vám nebráni stať sa jej súčasťou.

Geocaching.

 

5. Hádanie objektu

Jeden člen výpravy sa vydá popredu tak, aby načas zmizol z dohľadu a odfotí detail nejakého objektu. Ideálne bude fotografia zachytávať dosť na to, aby deti dokázali objekt nájsť, no zároveň im nebolo na prvý pohľad jasné, o čo ide. Potom fotograf počká na ostatných, ukáže im obrázok (alebo odošle ako správu) a všetci začnú objekt v okolí hľadať.

Dve deti na turistike v horách.

 

6. Abeceda

Táto hra zaujme myseľ, deti zabudnú na fyzickú námahu a bude sa im kráčať ľahšie, aj napriek miernej únave. Dospelý vyberie tému a deti musia, čo najrýchlejšie nájsť slová s ňou súvisiace. Zároveň sa však ide podľa abecedy, teda slová musia začínať písmenom v poradí od A po Z. Ak sú témou napríklad krajiny sveta, musia sa deti najprv snažiť si spomenúť na krajinu začínajúcu na „A“ (Argentína, ...), potom na „B“ a tak ďalej.

Deti na prechádzke v lese.

 

7. Hádaj, na čo myslím!

Dospelý myslí na objekt, stavbu, osobu, názov filmu, alebo niečo iné, čo všetci poznajú. Ostatní majú možnosť klásť mu otázky, pomocou ktorých sa snažia uhádnuť, na čo myslí. Otázky musia byť formulované tak, aby mohol odpovedať iba áno, alebo nie. Kto uhádne získava možnosť vymyslieť hádanku v ďalšom kole.

 Rodina na jesennej turistike.

 

8. Päť ľudí na večeru

K rodinnému stolu je možné na večeru pozvať päť osôb. Každý malý i veľký turista môže navrhnúť, ktorých päť postáv by tam videl/a najradšej. Pomyselné pozvánky sa môžu posielať známym osobnostiam, hercom, spisovateľom, športovcom, historickým osobnostiam aj kresleným postavičkám. Potom ako všetci predstavia svoje tipy, musia sa snažiť ostatných presvedčiť, že práve ich voľby pozvaných osôb sú tie najlepšie a podporiť to argumentami.

Deti na turistike.

 

9. A potom ...

Jeden člen turistickej skupiny začne rozprávať ľubovoľný vymyslený príbeh. Potom, ako dej trochu rozvinie, zakončí svoju časť slovami „A potom ...“, s ktorými vyzve niekoho iného zo skupiny aby na dej nadviazal a pokračoval v rozprávaní. Takto by sa mali vystriedať postupne všetci turisti a čas im uplynie oveľa rýchlejšie.

 Rodina na turistike a otec má najmladšie dieťav turistickom nosiči.

 

10. Fotografovanie prírody

Vďačnou aktivitou je „súťaž“ o najkrajší fotografický záber z túry. Téma môže byť úplne voľná, alebo zameraná na rastliny, zvieratá, panorámu, skaly, vodu, či pohyb. Kvalitou snímok sa naozaj netrápte, digitálna zrkadlovka, ani statív nebudú nutné. Úplne postačia smartfóny, alebo menšie digitálne fotoaparáty, ide hlavne o to, aby to zaujalo deti. Členmi vyhodnocovacej poroty môžu byť všetci, ktorí dôjdu bez plaču do cieľa.

Chlapec fotí prírodu v lese smartfónom.

 

11. Chyť môj tieň

„Stavím sa, že nechytíš môj tieň!“ je čosi, ako núdzová stratégia, vhodná na popoludnie, keď sa už blížite do cieľa a deti sa ho už naozaj nevedia dočkať. Ak je slnečno, tiene sa predlžujú a deti takejto priamej výzve odolávajú len ťažko. Pri troche šťastia ich entuziazmus z naháňačky neopustí až dokonca túry.

Mama s dieťaťom na prechádzke v lese.

 

12. Zbieranie odpadkov

I keď nie práve zábavná aktivita v pravom zmysle slova, pre väčšie deti s rozvinutejším zmyslom pre poriadok a formujúcimi sa etickými postojmi môže už byť vnútorne napĺňajúca. Mali by ste sa vybaviť vinylovými rukavicami, dostatkom plastových vriec na odpadky a tiež popremýšľať, kam ich nakoniec plné odpadkov vyhodíte.

Chlapec zbiera odpadky v lese.

 

13. Prírodný inšpektor

Zoberte si so sebou silnejšiu lupu a deťom dajte za úlohu použiť ju na detailné preskúmanie predmetov popri turistickom chodníku. Ak zvážite, že sa im niečo z toho, čo uvidia môže hodiť ako materiál vhodný na prírodovedecký projekt do školy, poraďte im zapísať a odfotiť si, čo objavia.

Deti skúmajú prírodu s lupou.

 

14. Kráčaj ako ...

... kôň, kačka, krab, žaba, medveď. Alebo akékoľvek iné zviera, ktoré deti dokážu napodobniť pohybom a sprevádzať ho môžu aj zvukmi. Tento druh zábavy bude zrejme vhodnejší pre menšie deti a realizovateľný hlavne na rovnejšom, menej náročnom teréne.

15. Nasledujme vodcu

Ak je chodník dobre označený, dezignujte jedného z menších členov výpravy ako vodcu. Pôjde prvý, bude udávať tempo, určovať miesto i čas oddychu, starať sa o bezpečnosť a zadávať úlohy. Môže tiež občas každému určiť, akým krokom má kráčať – skokom, klusom, behom, v podrepe a podobne.

Deti študujú turistickú tabuľu.

 

Všeobecné rady ohľadom prípravy na turistiku s deťmi:

  • Prvé serióznejšie túry s deťmi absolvujte v miernom teréne s minimálnym prevýšením, aby pre ne neboli veľmi namáhavé.
  • Deti vo svojej prirodzenosti rady objavujú, tak im na to doprajte dostatok času a priestoru.
  • Pripravte sa na všetky eventuality, na ktoré si spomeniete – dážď, hlad, smäd, únava, drobné poranenie, ochrana pred slnkom a vetrom, mapa, fotoaparát, ďalekohľad, lupa, ... Všetko z toho sa vám môže zísť.
  • Obuv a oblečenie by mali chrániť a nemali by prekážať v pohybe. Zariaďte sa podľa počasia a v chladnejších obdobiach nezabudnite na šále, čiapky, rukavice a teplú spodnú bielizeň. Textílie vyvinuté špeciálne na outdoorové aktivity sú ľahké a výnimočne odolné aj v horších poveternostných podmienkach.
  • Počas túry si robte častejšie zastávky na doplnenie energie a tekutín.
  • Ak sa dá, pripojte sa k známym s deťmi a turistiku absolvujte spoločne. Deti tak budú mať viac zábavy.
  • Podeľte sa s deťmi o drobné zodpovednosti – môžu po každej zastávke skontrolovať miesto oddychu, či tam nezostali odpadky, alebo si v batohu niesť časť svojich vecí.
  • Po úspešne zdolanej trase deti pochváľte, prípadne im vymyslite systém odmien v podobe vytlačených papierových „odznakov“ s informáciami o absolvovaní túry. Po určitom čase si potom môžu napríklad zrátať prejdené kilometre, alebo koľko času strávili chôdzou.
Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...
Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Vysoké Tatry, Nízke Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...