Vodný žľab Rakytovo

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Dolný Harmanec

Jedinečná kultúrna pamiatka na splavovanie rovnaného dreva, vodný žľab, v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci. Vodný žľab z 19. storočia v celkovej dĺžke 2 450 m, ktorý slúžil na prepravu dreva z ťažko dostupného terénu v doline Rakytovo, sa za dlhé roky značne poškodil a zostal čiastočne znefunkčnený. Vďaka iniciatíve mesta Banská Bystrica vznikol zámer opravy vodného žľabu. Pri rekonštrukcii sa spotrebovalo 267 m3 drevnej suroviny, vymenilo sa 960 m pôdní, 4 600 m bočiakov a zrekonštruovalo sa, teda očistilo od naplavenín, závalov, od poškodených a zničených bočiakov, 1 490 m vodného žľabu.

Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva, zo smreka a jedle, bez použitia iného materiálu, napríklad železa či plastov. Rekonštrukcia bola zrealizovaná v roku 2006 a obnovený vodný žľab bol verejnosti slávnostne predstavený v rámci Lesníckych dní 27.4.2007. Keďže dnešné zhodnocovanie drevnej suroviny je výrazne odlišné od čias, keď sa vodné žľaby budovali, slúži vodný žľab v doline Rakytovo ako pamiatka zručnosti a vynaliezavosti našich lesníckych predkov pre turistických návštevníkov Banskej Bystrice a jej okolia.

Východiskom túry k vodnému žľabu Rakytovo je zväčša Dolný Harmanec alebo parkovisko Harmaneckej jaskyne. Z obce Dolný Harmanec je to cca 30 min., žlto značený lesný chodník vedie popri žľabe a je miestami zamokrený. Preto odporúčame na túru vhodnú a kvalitnú nepremokavú obuv.


Najčastejšie otázky o atrakcii Vodný žľab Rakytovo

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3