Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Vodný žľab Rakytovo

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Dolný Harmanec
Obľúbené

Jedinečná kultúrna pamiatka na splavovanie rovnaného dreva, vodný žľab, v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci. Vodný žľab z 19. storočia v celkovej dĺžke 2 450 m, ktorý slúžil na prepravu dreva z ťažko dostupného terénu v doline Rakytovo, sa za dlhé roky značne poškodil a zostal čiastočne znefunkčnený. Vďaka iniciatíve mesta Banská Bystrica vznikol zámer opravy vodného žľabu. Pri rekonštrukcii sa spotrebovalo 267 m3 drevnej suroviny, vymenilo sa 960 m pôdní, 4 600 m bočiakov a zrekonštruovalo sa, teda očistilo od naplavenín, závalov, od poškodených a zničených bočiakov, 1 490 m vodného žľabu.

Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva, zo smreka a jedle, bez použitia iného materiálu, napríklad železa či plastov. Rekonštrukcia bola zrealizovaná v roku 2006 a obnovený vodný žľab bol verejnosti slávnostne predstavený v rámci Lesníckych dní 27.4.2007. Keďže dnešné zhodnocovanie drevnej suroviny je výrazne odlišné od čias, keď sa vodné žľaby budovali, slúži vodný žľab v doline Rakytovo ako pamiatka zručnosti a vynaliezavosti našich lesníckych predkov pre turistických návštevníkov Banskej Bystrice a jej okolia.

Východiskom túry k vodnému žľabu Rakytovo je zväčša Dolný Harmanec alebo parkovisko Harmaneckej jaskyne. Z obce Dolný Harmanec je to cca 30 min., žlto značený lesný chodník vedie popri žľabe a je miestami zamokrený. Preto odporúčame na túru vhodnú a kvalitnú nepremokavú obuv.


Najčastejšie otázky o atrakcii Vodný žľab Rakytovo

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3