Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Hont, Južné Slovensko, Banskobystrický kraj, Štiavnické vrchy, Krupinská planina, Poiplie
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Strážna veža Vartovka Krupina

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Krupina, Krupina
Obľúbené

Vzácna kultúrna pamiatka postavená v druhej polovici 16. storočia týčiaca sa na vŕšku nad mestom Krupina. Je to štíhla vysoká veža štvorcového pôdorysu s drevenou ochodzou, na ktorú vedie kovové schodište. Úlohou 13 m vysokej veže bolo pôvodne chrániť nielen miestnych obyvateľov, ale aj významné banské mestá pred blížiacimi sa Turkami alebo povstaleckými či cisárskymi vojskami. V 18. storočí veža stratila svoj pôvodný význam a postupne chátrala. Dnes, zrekonštruovaná Vartovka, je voľne prístupná verejnosti a slúži ako rozhľadňa, ktorá ponúka návštevníkom nádherný výhľad na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny, ako aj samotné mesto Krupina.

Turistom je sprístupnená celoročne. Z centra mesta sa je k Vartovke  možné dostať príjemnou hodinovou prechádzkou po modrej značke, ktorá trvá cca 1 hodinu. Pre tých pohodlnejších je možnosť vyviezť sa až priamo k nej autom.


Najčastejšie otázky o atrakcii Strážna veža Vartovka Krupina

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3