Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Hont, Južné Slovensko, Banskobystrický kraj, Štiavnické vrchy, Krupinská planina, Poiplie

Strážna veža Vartovka Krupina

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Krupina, Krupina

Vzácna kultúrna pamiatka postavená v druhej polovici 16. storočia týčiaca sa na vŕšku nad mestom Krupina. Je to štíhla vysoká veža štvorcového pôdorysu s drevenou ochodzou, na ktorú vedie kovové schodište. Úlohou 13 m vysokej veže bolo pôvodne chrániť nielen miestnych obyvateľov, ale aj významné banské mestá pred blížiacimi sa Turkami alebo povstaleckými či cisárskymi vojskami. V 18. storočí veža stratila svoj pôvodný význam a postupne chátrala. Dnes, zrekonštruovaná Vartovka, je voľne prístupná verejnosti a slúži ako rozhľadňa, ktorá ponúka návštevníkom nádherný výhľad na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny, ako aj samotné mesto Krupina.

Turistom je sprístupnená celoročne. Z centra mesta sa je k Vartovke  možné dostať príjemnou hodinovou prechádzkou po modrej značke, ktorá trvá cca 1 hodinu. Pre tých pohodlnejších je možnosť vyviezť sa až priamo k nej autom.


Najčastejšie otázky o atrakcii Strážna veža Vartovka Krupina

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3