Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Termálny prameň Kováčová

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Zvolen, Kováčová
Obľúbené

Termálny prameň v kúpeľoch Kováčová patrí k najvýdatnejším prameňom na Slovensku. Bol objavený počas geologického prieskumu pri hľadaní uhlia v rokoch 1898 –1899. Prameň s teplotou vody 45°C a s kapacitou 50 l / s vyviera z vrtu hlbokého 405 m. Vznik kúpeľov v obci Kováčová je tak v priamom spojení s továrňou na výrobu plechu a železa Union vo Zvolene. Firma totiž potrebovala pri spracovaní železnej rudy a valcovaní plechu veľa uhlia a preto začala uskutočňovať prieskumné vrty v blízkom okolí až kým jedného dňa narazili prieskumníci na horúci prameň s teplotou vody 45°C.

Tento prameň nestačil zásobovať kúpele, preto sa neskôr vyhĺbili ďalšie dva vrty - prameň K1 z hĺbky 502 m, horúci 48,5°C, výdatnosti 50 l / s, ktorý však zhavaroval a druhý, terajší, vrt v roku 1983 - vrt K2, ktorým sa v hĺbke 536 m zachytila minerálna voda ronakej teploty i zloženia, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá, termálna, hypotonická. Po ochladení na 39°C sa týmto prameňom napĺňa kúpeľný bazén a vane.

V kúpeľoch sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest a ženské choroby.

V roku 2013 otvoril svoje brány Nový Holidaypark v Kováčovej, ktorý využíva rovnakú vodu ako kúpele, a pokiaľ v kúpeľných bazénoch má teplotu 39°C, v bazénoch Holidayparku sa teplota vody pohybuje v rozmedzí 26 - 38°C. Akvapark s celoročnou prevádzkou má vybudovanú sieť krytých i vonkajších bazénov, doplnených o tobogan, masáže a reštauračné zariadenie. Cenník Holidayparku.


Najčastejšie otázky o atrakcii Termálny prameň Kováčová

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3