Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie

Termálny prameň Kováčová

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Zvolen, Kováčová

Termálny prameň v kúpeľoch Kováčová patrí k najvýdatnejším prameňom na Slovensku. Bol objavený počas geologického prieskumu pri hľadaní uhlia v rokoch 1898 –1899. Prameň s teplotou vody 45°C a s kapacitou 50 l / s vyviera z vrtu hlbokého 405 m. Vznik kúpeľov v obci Kováčová je tak v priamom spojení s továrňou na výrobu plechu a železa Union vo Zvolene. Firma totiž potrebovala pri spracovaní železnej rudy a valcovaní plechu veľa uhlia a preto začala uskutočňovať prieskumné vrty v blízkom okolí až kým jedného dňa narazili prieskumníci na horúci prameň s teplotou vody 45°C.

Tento prameň nestačil zásobovať kúpele, preto sa neskôr vyhĺbili ďalšie dva vrty - prameň K1 z hĺbky 502 m, horúci 48,5°C, výdatnosti 50 l / s, ktorý však zhavaroval a druhý, terajší, vrt v roku 1983 - vrt K2, ktorým sa v hĺbke 536 m zachytila minerálna voda ronakej teploty i zloženia, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá, termálna, hypotonická. Po ochladení na 39°C sa týmto prameňom napĺňa kúpeľný bazén a vane.

V kúpeľoch sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest a ženské choroby.

V roku 2013 otvoril svoje brány Nový Holidaypark v Kováčovej, ktorý využíva rovnakú vodu ako kúpele, a pokiaľ v kúpeľných bazénoch má teplotu 39°C, v bazénoch Holidayparku sa teplota vody pohybuje v rozmedzí 26 - 38°C. Akvapark s celoročnou prevádzkou má vybudovanú sieť krytých i vonkajších bazénov, doplnených o tobogan, masáže a reštauračné zariadenie. Cenník Holidayparku.


Najčastejšie otázky o atrakcii Termálny prameň Kováčová

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3