Súľovské skaly
Skalný prírodný podcelok Súľovských vrchov nachádzajúci sa nad obcou Súľov-Hradná na Považí, len pár kilometrov od mesta Žilina. Národná prírodná rezervácia patrí medzi najkrajšie a turistami veľmi vyhľádavané miesta Slovenska. V podstate je to malé územie s vysokou koncentráciou rôznych skalných útvarov ako poskladané skalné veže, strmé bralá, ihly, okná, homole s často bizarným tvarom a dokonca i útvary pripomínajúce ľudské postavy či zvieratá.
Jedným z najznámejších prírodných útvarov je Gotická brána, ktorá dosahuje výšku 13 m a je najväčšou bránou Súľovských skál. Ďalšími zaujímavými miestami sú dve jaskyne (jednou z nich je Prírodná pamiatka pseudokrasová jaskyňa Šarkania diera) a zrúcanina Súľovského hradu. Hrad pochádza z prvej polovice 15. st. a v dôsledku svojej strategickej polohy slúžil na pozorovanie a stráženie okolitých ciest. Pod zrúcaninou hradu sa nachádza bradlo Štefániková vyhliadka, ktorá ponúka nádherný výhľad na okolitú prírodu. Ďalšou zaujímavou atrakciou je Obrovská brána. Tento skalný útvar je 8 m vysoký a vznikol rozšírením pukliny v miestnych zlepencoch. A v neposlednej miere je to určite prírodný úkaz, Hlbocký (Súľovský) vodopád, ležiaci na okraji neveľkej tiesňavy. Pekný, dva razy lomený vodopád dosahuje výšku 15 m. Centrálnou časťou Súľovských skál prechádza aj obľúbený náučný chodník. Je stredne náročný, má dĺžku 7,5 km a prevýšenie 290 m. Začína a končí na parkovisku pred obcou Súľov - Hradná, vrcholí na hrade Súľov a je priechodný oboma smermi. Po trase sú umiestnené tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii.
Súľovské skaly sú dostupné z viacerých smerov. Z Považskej Bystrice cez Manínsku tiesňavu a dedinku Vrchteplá, z Bytče cez Súľov Hradná, alebo z Rajeckej doliny priamo zo Súľova. Najjednoduchší prístup umožňuje trasa zo Súľova - Hradnej, kde sa začína už spomínaný Náučný chodník Súľovské skaly.