Banské múzeum v prírode, Štôlňa Bartolomej Banská Štiavnica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica

Banské múzeum v prírode, ktorého hlavnou atrakciou je štôlňa Bartolomej,  je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta. Výstavba celého múzea začala v roku 1965 a prvé expozície boli verejnosti sprístupnené od roku 1974.

Podzemnej expozícii kráľuje Gápel na konský pohon, jediný stroj - motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval, a povrchovej expozícii zasa Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Prehliadka povrchovej expozície predstaví jedinečné technické banícke pamiatky regiónu, ale aj Náučno geologickú expozíciu, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach je možné vyhľadať horniny pochádzajúce z rôznych častí krajiny.

Prehliadku podzemia je možné absolvovať v baníckom plášti (vlastný plášť je možné si zakúpiť v pokladni expozície) s prilbou a lampášom. Približná dĺžka prehliadky je 90 - 100 min. Odporúčame si prehliadku rezervovať vopred a absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi a v teplejšom oblečení. Pre viac info pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Banské múzeum v prírode, Štôlňa Bartolomej Banská Štiavnica

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3