Štátna opera Banská Bystrica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Banská Bystrica

Štátna opera sídli v priestoroch Národného domu v Banskej Bystrici. Budovu, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkovu, navrhol významný slovenský architekt Emil Beluš a bola postavená v rokoch 1927 – 1929. Pôvodne Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského, neskôr v roku 1972 premenovaná na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského a od roku 1999 Štátna opera. Opera Jozefa Gregora Tajovského bola založená 1. apríla 1959 a prvou insenáciou, ktorú uviedla bola opera Eva od Josefa Bohuslava Foerstera. V súčasnosti patrí Štátna opera medzi významné slovenské divadelné súbory a do jej repertoáru patria diela slovenských aj zahraničných autorov. Základné piliere dramaturgie tvoria tituly viacerých žánrov – dominanciu má opera, no uvádza sa aj opereta, klasický muzikál, tanečné a pohybové predstavenia či syntetizujúce hudobno-tanečné diela s využitím činoherného divadla.

Svoju kariéru začínali v Štátnej opere viaceré známe osobnosti svetovej opernej scény ako napríklad operná diva Edita Gbúrová, Sergej Kopčák alebo Ľubica Orgonášová. V jeseni 2011 pri príležitosti 100. výročia narodenia slovenského skladateľa Jána Cikkera, uviedla Štátna opera  jeho dosiaľ neuvedenú opera Corriollanus, za ktorú a „doterajšie umelecké aktivity v oblasti hudobnej kultúry na Slovensku“ získala Cenu ministra kultúry za rok 2011.

Štátna opera usporiadáva vo svojich priestoroch aj viacero koncertných podujatí, sprievodných aktivít, prednášok a vernisáží. Pre viac zaujímavostí a virtuálnych stretnutí vám odporúčame navštíviť domovskú webovú stránku a sociálne siete opery.


Najčastejšie otázky o atrakcii Štátna opera Banská Bystrica

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3