Turistický región
Stredné Slovensko, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj, Kremnické vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Štátna opera Banská Bystrica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Banská Bystrica
Obľúbené

Štátna opera sídli v priestoroch Národného domu v Banskej Bystrici. Budovu, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkovu, navrhol významný slovenský architekt Emil Beluš a bola postavená v rokoch 1927 – 1929. Pôvodne Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského, neskôr v roku 1972 premenovaná na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského a od roku 1999 Štátna opera. Opera Jozefa Gregora Tajovského bola založená 1. apríla 1959 a prvou insenáciou, ktorú uviedla bola opera Eva od Josefa Bohuslava Foerstera. V súčasnosti patrí Štátna opera medzi významné slovenské divadelné súbory a do jej repertoáru patria diela slovenských aj zahraničných autorov. Základné piliere dramaturgie tvoria tituly viacerých žánrov – dominanciu má opera, no uvádza sa aj opereta, klasický muzikál, tanečné a pohybové predstavenia či syntetizujúce hudobno-tanečné diela s využitím činoherného divadla.

Svoju kariéru začínali v Štátnej opere viaceré známe osobnosti svetovej opernej scény ako napríklad operná diva Edita Gbúrová, Sergej Kopčák alebo Ľubica Orgonášová. V jeseni 2011 pri príležitosti 100. výročia narodenia slovenského skladateľa Jána Cikkera, uviedla Štátna opera  jeho dosiaľ neuvedenú opera Corriollanus, za ktorú a „doterajšie umelecké aktivity v oblasti hudobnej kultúry na Slovensku“ získala Cenu ministra kultúry za rok 2011.

Štátna opera usporiadáva vo svojich priestoroch aj viacero koncertných podujatí, sprievodných aktivít, prednášok a vernisáží. Pre viac zaujímavostí a virtuálnych stretnutí vám odporúčame navštíviť domovskú webovú stránku a sociálne siete opery.


Najčastejšie otázky o atrakcii Štátna opera Banská Bystrica

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3