Turistický región
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Minerálne termálne pramene Smrdáky

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Senica, Smrdáky
Obľúbené

Jedinečné prírodné termálne pramene na juhozápadnom Slovensku, uprostred Záhoria, vo vzdialenosti zhruba 80 km od Bratislavy. Minerálna voda je chloridovo-hydrouhličitanová, vápenato-sírna, ktorej najúčinnejšou zložkou je aktívna dvojmocná síra obsiahnutá vo vode vo forme voľného a viazaného sírovodíka. A práve pre tento mimoriadny obsah sírovodíka sa minerálna voda v Smrdákoch považuje za najkoncentrovanejšiu sírnu vodu nielen na území Slovenska, ale aj v celej strednej Európe. Minerálna voda a bahno sú liečivé a pomáhajú pri liečbe neinfekčných kožných ochorení a porúch pohybovej sústavy a to formou vaňových kúpeľov.

S prameňmi je spojená legenda o pastierovi, ktorý si v ich smradľavej vode liečil svoje ubolené nohy. Prvá písomná zmienka o kúpeľnom mieste Smrdáky pochádza z roku 1617 a prvý skutočne kúpeľný dom tu postavil v nitriansky podžupan Jozef Vietoris, ktorý kúpeľným hosťom slúži dodnes. Počas napoleonských vojen a prvej svetovej vojny sa tu liečili aj vojaci z celého Rakúsko-Uhorska. Po roku 1952 boli navŕtané v kúpeľoch nové minerálne pramene a začala sa moderná éra kúpeľníctva. 

Kúpele Smrdáky využívajú v súčasnosti dva pramene sírovodíkovej vody s názvom Jozef I. a Jozef II. s nasledovnou balneologickou charakteristikou: prírodná , liečivá, slabo mineralizovaná, hydro-uhličitanovo, chloridouhličitanová, sódna, sírna voda so zvýšeným obsahom kyseliny boritej, studená(teplota 13 st.C), hypotonická, zásaditá s obsahom sírovodíka cca 600 mg/I vody. Unikátne kúpele sú vďaka minerálnej vode s výnimočne vysokým obsahom sírovodíka často označované za „slovenské Mŕtve more".


Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálne termálne pramene Smrdáky

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3