Turistický región
Malá Fatra, Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Slovenský betlehem

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Rajecká Lesná
Obľúbené

Obdivuhodné rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru, umiestnené v Dome Božieho narodenia v Rajeckej Lesnej. Ručne vyrezávané dielo vznikalo celých 15 rokov, jeho dĺžka je 8,5 m, široké je 2,5 m, vysoké 3 m a je v ňom rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Je to jedinečné a originálne dielo.

Majstrovské dielo zobrazuje Kristovo narodenie ako aj dejiny slovenského národa, ktoré Jozefa Pekar včlenil do biblického prostredia. Scéna Božieho narodenia uprostred diela je začlenená do obce Rajecká Lesná a okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny so svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Slávnostné otvorenie tohto monumentálneho diela pre verejnosť sa uskutočnilo 26. novembra 1995 a verejnosti bola sprístupnená prvá časť a to oblasť Stredoslovenského kraja. O rok neskôr bola inštalovaná oblasť Západoslovenského kraja a o ďalší rok v novembri 1996 sa dielo skompletizovalo a to doplnením o oblast Východoslovenského kraja.

Slovenský betlehem je učebnicou dejepisu i zemepisu, zrkadlom umu a umenia rezbárskych tradícií v Rajci. Dýcha z neho optimizmus, radosť z práce i zo života, všedný i sviatočný deň prostého človeka. Je najväčším pohybujúcim sa dreveným betlehemom na svete. Súčasťou budovy, v ktorej je umiestnený betlehem, sú aj spovednice, ktoré sa využívajú počas púte na slávnosť Najsvätejšej Trojice a Narodenia Panny Márie, a Galéria na prvom poschodí, kde sú vystavené drevorezby významných rajeckých rezbárov akými sú Brieštenský, Veselý, Bača. Slovenský betlehem je otvorený pre verejnosť celoročne, sedem dni v týždni, a vstupné do neho je dobrovoľné. V blízkosti sa nachádza veľké parkovisko.Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenský betlehem

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3