Pramene Sliač

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Zvolen, Sliač

Pramene v kúpeľoch Sliač sú prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého a jediné tohoto druhu v strednej Európe. Priaznivé účinky majú na ochorenia obehového ústrojenstva, onkologických ochorení a ženských ochorení. Minerálne vody, vyvierajúce v kúpeľoch Sliač, využívali ľudia už v stredoveku.

Prameň Kúpeľný prameň vyviera rovno pod kúpeľným domom Palace a bez akéhokoľvek umelého zásahu sa využíva na všetky liečebné účely. Jeho voda je síranovo-hydrouhličitá, horečnato-vápenatá s vysokým obsahom CO2, izotermickej teploty 33°C. Výdatnosť prameňa je cca 5 l vody a 10 litrov žriedlového plynu za sekundu. 

Prameň Štefánik je najstudenší prameň dosahujúci teplotu vody len 12°C, má vysoký obsah C02 a farmakologicky aktívneho železa, a najčastejšie sa využíva ako stolová voda. Je najobľúbenejším prameňom, jeho voda je jemne mineralizovaná, hypotonická, uhličitá, obsahuje hydrouhličitany, vápnik a železo. Je vhodný na podporu trávenia, pri anémii spojenej s nedostatkom železa, nechutenstve, zníženej tvorby žalúdočných štiav, ako prevencia proti ateroskleróze a osteoporóze.

Prameň Bystrica, prírodný minerálny zdroj je síranovo-hydrouhličitý, vápenato-horečnatý, uhličitý, studený, hypotonický, so zvýšeným obsahom fluoridov a s teplotou vody 23°C. Odporúča sa ako doplnková liečba pri ochoreniach žalúdka, zníženej tvorby žalúdočnej kyseliny, zníženej tvorby žlče a pankreatických enzýmov, prevencii po operáciách žlčníka a žlčových ciest.

Lenkey prameň s obsahom jódu má teplotu vody 22,5°C a vyviera v uzavretom priestore jaskyne, čím vzniká vysoká koncentrácia CO2. Odporúča sa pri ochoreniach štítnej žľazy a očí. Prameň Adam má teplotu vody 23°C, odporúča sa pri ochoreniach močového mechúra a črevných kataroch. Je jediným prameňom, z ktorého voda nevyteká, ale eruptuje v pravidelných intervaloch.

Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe a to v liečebných kúpeľoch Sliač.

Najčastejšie otázky o atrakcii Pramene Sliač

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3