Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Pramene Sliač

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Zvolen, Sliač
Obľúbené

Pramene v kúpeľoch Sliač sú prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého a jediné tohoto druhu v strednej Európe. Priaznivé účinky majú na ochorenia obehového ústrojenstva, onkologických ochorení a ženských ochorení. Minerálne vody, vyvierajúce v kúpeľoch Sliač, využívali ľudia už v stredoveku.

Prameň Kúpeľný prameň vyviera rovno pod kúpeľným domom Palace a bez akéhokoľvek umelého zásahu sa využíva na všetky liečebné účely. Jeho voda je síranovo-hydrouhličitá, horečnato-vápenatá s vysokým obsahom CO2, izotermickej teploty 33°C. Výdatnosť prameňa je cca 5 l vody a 10 litrov žriedlového plynu za sekundu. 

Prameň Štefánik je najstudenší prameň dosahujúci teplotu vody len 12°C, má vysoký obsah C02 a farmakologicky aktívneho železa, a najčastejšie sa využíva ako stolová voda. Je najobľúbenejším prameňom, jeho voda je jemne mineralizovaná, hypotonická, uhličitá, obsahuje hydrouhličitany, vápnik a železo. Je vhodný na podporu trávenia, pri anémii spojenej s nedostatkom železa, nechutenstve, zníženej tvorby žalúdočných štiav, ako prevencia proti ateroskleróze a osteoporóze.

Prameň Bystrica, prírodný minerálny zdroj je síranovo-hydrouhličitý, vápenato-horečnatý, uhličitý, studený, hypotonický, so zvýšeným obsahom fluoridov a s teplotou vody 23°C. Odporúča sa ako doplnková liečba pri ochoreniach žalúdka, zníženej tvorby žalúdočnej kyseliny, zníženej tvorby žlče a pankreatických enzýmov, prevencii po operáciách žlčníka a žlčových ciest.

Lenkey prameň s obsahom jódu má teplotu vody 22,5°C a vyviera v uzavretom priestore jaskyne, čím vzniká vysoká koncentrácia CO2. Odporúča sa pri ochoreniach štítnej žľazy a očí. Prameň Adam má teplotu vody 23°C, odporúča sa pri ochoreniach močového mechúra a črevných kataroch. Je jediným prameňom, z ktorého voda nevyteká, ale eruptuje v pravidelných intervaloch.

Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe a to v liečebných kúpeľoch Sliač.


Najčastejšie otázky o atrakcii Pramene Sliač

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3