Oravská priehrada
029 01 Námestovo
Turistický región
Orava
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Slanický ostrov umenia Oravská galéria

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Námestovo
Obľúbené

Ostrov uprostred Oravskej priehrady. V roku 1953 pod vodou priehrady zmizlo 5 oravských osád a zachoval sa iba ostrov s barokovým kostolom a kalváriou zatopenej obce Slanica. O niekoľko rokov, v rokoch 1971 - 1973, na Slanickom ostrove alebo aj "Ostrove umenia", vznikla trvalá  expozícia Oravskej galérie.

V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná výstava „Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba“ dokumentujúca tvorbu ľudových maliarov, rezbárov a kamenárov, a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Súčasťou ostrova je aj symbolický cintorín, kde je umiestnený pomník kodifikátora prvej spisovnej slovenčiny a rodáka z obce Slanica, Antona Bernoláka, a ukážka kamenárskej tvorby.

Slanický ostrov je verejnosti prístupný iba v letných mesiacoch, loďou z prístavu oproti hotelu Slanica, ktorá premáva každý deň v pravidelných intervaloch od 9:00 hod do 16:30 hod. Plavba a prehliadka expozícii trvá približne 90 minút. Preprava loďou je podmienená minimálne 10 dospelými účastníkmi. V cene lodného lístka je zahrnutá vyhliadková plavba loďou OG Slanica a vstup do expozícií na ostrove. Chodníky v rámci areálu expozícií sú prispôsobené aj imobilným osobám a do areálu ostrova je povolený aj vstup so psom okrem expozícií v interiéri.



Najčastejšie otázky o atrakcii Slanický ostrov umenia Oravská galéria

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3