Slanický ostrov umenia Oravská galéria
Ostrov uprostred Oravskej priehrady. V roku 1953 pod vodou priehrady zmizlo 5 oravských osád a zachoval sa iba ostrov s barokovým kostolom a kalváriou zatopenej obce Slanica. O niekoľko rokov, v rokoch 1971 - 1973, na Slanickom ostrove alebo aj "Ostrove umenia", vznikla trvalá expozícia Oravskej galérie.
V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná výstava „Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba“ dokumentujúca tvorbu ľudových maliarov, rezbárov a kamenárov, a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Súčasťou ostrova je aj symbolický cintorín, kde je umiestnený pomník kodifikátora prvej spisovnej slovenčiny a rodáka z obce Slanica, Antona Bernoláka, a ukážka kamenárskej tvorby.
Slanický ostrov je verejnosti prístupný iba v letných mesiacoch, loďou z prístavu oproti hotelu Slanica, ktorá premáva každý deň v pravidelných intervaloch od 9:00 hod do 16:30 hod. Plavba a prehliadka expozícii trvá približne 90 minút. Preprava loďou je podmienená minimálne 10 dospelými účastníkmi. V cene lodného lístka je zahrnutá vyhliadková plavba loďou OG Slanica a vstup do expozícií na ostrove. Chodníky v rámci areálu expozícií sú prispôsobené aj imobilným osobám a do areálu ostrova je povolený aj vstup so psom okrem expozícií v interiéri.