Skanzen Jahodnícke háje, Múzeum slovenskej dediny

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Martin, Martin

Najväčša národopisná expozícia v prírode na Slovensku, v Jahodníckych hájoch pri Martine. Návštevníkovi podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia - z Oravy, Liptova, Kysúc-Podjavorníkov a regiónu Turiec, ktorý zatiaľ nie je ešte dokončený. V areáli skanzenu/múzea sa na ploche 15,5 ha nachádza 143 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru a časť z nich je interiérovo zariadená a sprístupnená aj návštevníkom.

Okrem prehliadky skanzenu so sprievodcom alebo individuálne je možné sa v areáli občerstviť alebo prenajať si priestory v krčme z Oravskej Polhory, zúčastniť sa rímsko-katolíckých ako aj evanjelických sv. omší počas programových podujatí Národopisného roka. Nachádza sa tu aj predaj suvenírov, pohľadníc, odborných publikácií a ľudovo-umeleckých výrobkov, tvorivé dielne pre základné školy a to aj s použitím tradičných výrobných techník a materiálov.

Výklad a prehliadka so sprievodcom trva cca 1,5 hod. a skanzen je otvorený celoročne (okrem pondelka v mimosezóne). K múzeu sa dostanete autom z centra obce cez Jesenskú ulicu, smer Turčianske Teplice (resp. Banská Bystrica) podľa smerových dopravných tabúľ.Najčastejšie otázky o atrakcii Skanzen Jahodnícke háje, Múzeum slovenskej dediny

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.