Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Hont, Južné Slovensko, Banskobystrický kraj, Štiavnické vrchy, Krupinská planina, Poiplie

Skalné (kamenné) obydlia

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Krupina, Lišov

Kamenné obydlia pár kilometrov od kúpeľného mesta Dudince, v obci Lišov, okres Krupina. Vznikli pravdepodobne ako útočisko obyvateľov pre dobyvateľmi v období tureckých nájazdov. Sú to malé izbietky, ale aj veľké priestranné haly vysekané v skalných dutinách a jaskyniach z pieskovcov a tufov. Nájdeme tu desiatky historických tufových obydlí a to až na dvoch miestach, v centre obce a necelý kilometer za obcou tzv. Drienovské kamenné obydlia, ktoré v minulosti údajne patrili ako sklad vína panovníčke Márii Terézii. 

Zo skalného domu vidno zvonku len otvory po oknách a dverách. Vo vnútri sa nachádza obrovská miestnosť, ponorená do tmy, široká 10 až 30 m, ďalej izbietka bez okien s dierou presekanou na povrch, ktorá súžila ako kuchyňa, a len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou a nočným stolíkom, ktoré sú  vytesané tiež priamo do skalného masívu. Dom má aj tajnú chodbu, ktorá vedie k vode a ktorá bola v prípade potreby využívaná aj ako núdzový východ. Obydlie bolo využívané do 20. storočia chudobným obuvníkom Selečénim. Po jeho odchode skalný dom úplne spustol, postupne ho zavalili nánosy kameňov, stromy a krovie. Ďalšie obydlie napr. využívalo miestne družstvo a dnes, z času na čas sa tu konajú aj výstavy umelcov. V obci sa nachádzajú aj ďalšie menšie skalné obydlia, ktoré sa dnes využívajú ako vinné pivnice.


Najčastejšie otázky o atrakcii Skalné (kamenné) obydlia

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3