Turistický región
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Ružomberok

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry sa nachádza v podhorskej osade Vlkolínec, miestna časť mesta Ružomberok. Podľa dostupných písomných záznamov sa vznik Vlkolínca, pôvodne osady drevorubačov a uhliarov, predpokladá medzi druhou polovicou 14. a prvou polovicou 15. st. Drevené zrubové domčeky, ktoré sa týčia vo svahovitom teréne Veľkej Fatry, sú postavené z otesaných kmeňov ihličnatých stromov ukladaných na kamennú podmurovku a strechy sú pokryté dreveným šindľom. Zruby pozostávajú z troch miestností, vstupného pitvora - kuchyne, komory na odkladanie jedla a náradia a izby, ktorá slúžila ako obytný priestor a aj na spanie celej rodiny. Vlkolínskym unikátom je to, že tieto drevenice sú ošetrené farebným vápenným náterom. V osade sa nachádzajú len dve murované historické stavby, kostolík zasvätený Navštíveniu Panny Márie a bývala ľudová škola.

Vo Vlkolínci nájdete viaceré expozície: Roľnícky dom a dvor, tradičný roľnícky dom aj s hospodárskymi budovami, Dom UNESCO Vlkolínec, reprezentačný priestor na propagáciu Vlkolínca a UNESCO pamiatok na Slovensku, Kostol Navštívenia Panny Márie, Koliba salaša na Vtáčniku, pastierská koliba, Minigaléria v sýpke, ktorá vznikla zrekonštruovaním pôvodnej sýpky na obilie a tvoria ju diela remeselníkov, umelcov a maliarov, Galéria ľudového umenia v budove bývalej školy, ktorú tvoria diela ľudových umelcov, remeselníkov a maliarov, Farma (zvieratá z tradičného chovu a aj niektoré trochu netradičné pre túto oblasť), Bývala ľudová škola, Dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. Niektoré sú pre návštevníkov otvorené celoročne a niektoré sú prístupné len počas hlavnej turistickej sezóny.

Jednoducho vo Vlkolínci akoby zastal čas a vy sa ocitnete v polovici minulého storočia. Osada je jednou z najvyhľádavanejších turistických atrakcií Liptova. V roku 1993 bol Vlkolínec zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cez Vlkolínec prechádza cyklistická trasa a mnoho majiteľov dreveníc ponúka aj ubytovanie. Počas leta sa v osade organizuje viacero podujatí ako napríklad „Nedeľa vo Vlkolínci“.Najčastejšie otázky o atrakcii Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3