Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec

Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Skalka nad Váhom

Pútnické miesto na území farnosti Skalka nad Váhom v Nitrianskej diecéze. Patrí medzi najstaršie pútnické miesta na Slovensku a jeho dejiny siahajú až do 11. st. a sú úzko spojené so životmi sv. pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí na tomto mieste žili. Nachádzajú sa tu dve stavby - Malá Skalka, Diecézna svätyňa sv. Andreja-Svorada a Beňadika a Veľká Skalka, pozostatky benediktínskeho opátstva z roku 1224, v ktorom sa nachádza aj Beňadikova jaskyňa. 

Sv. Andrej-Svorad a Beňadik, ktorých si na tomto pútnickom mieste uctievame, sú hlavnými patrónmi nitrianskej diecézy. Skalka sa stala obľúbeným pútnickým a návštevným miestom nielen pre obyvateľov Považia, ale celého Slovenska, Moravy a Poľska. Hlavná púť sa koná v sobotu a nedeľu po 17. júli, kedy je sviatok sv. Svorada a Beňadika. Púti predchádza medzinárodné stretnutie umelcov Ora et Ars. 

Kláštor Veľká Skalka (ruiny kláštora) je národnou kultúrnou pamiatkou a pre verejnosť je prístupný v mesiacoch apríl - október. Pri návšteve vám je k dispozícii sprievodcovská služba. Pre viac info pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3