Turistický región
Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Západné Tatry, Prosiecka dolina, Kvačianska dolina, Liptovská Mara
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Prosiecka a Kvačianska dolina

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Kvačany
Obľúbené

Krasové doliny Kvačianska a Prosiecka patria k najkrajším v regióne Liptova a to najmä pre ich rozmatinosť terénu a množstvo prírodných úkazov. Nachádzajú sa v Chočškých vrhoch, ich hranicu tvorí vrch Prosečné a obe doliny sú spojené okružným chodníkom. Prosiecka dolina začína na horských lúkach Svoradu a vyúsťuje v blízkosti podhorskej obce Prosiek. Medzi najväčšie lákadlá doliny patrí vodopád v závere doliny, ktorý je prístupný z rázcestia Vidová a tiež mnohé rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Kvačianskou dolinou preteká potok Kvačianka a v hornej časti doliny sa v lokalite Oblazy, na sútoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka, nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami. Pozrieť si môžete aj Ráztocký vodopád a skalu v tvare hlavy s jasne viditeľnými očami, nosom a ústami.

Obe doliny sú súčasťou náučného turistického okruhu. Ten má až 12 zastávok, pričom na každej je umiestnená tabuľa so zaujímavými informáciami z geografie, biológie či histórie lokality. Turisticky je možné prejsť ho za jeden deň, no ide o časovo aj kilometrovo náročnejší výlet, avšak turisticky nenáročnú trasu v trvaní približne 7 hodín, ktorú je možné absolvovať aj s menšími deťmi. Doliny sú priechodné obojsmerne, či už sa vyráža z Kvačian alebo z obce Prosiek. Na začiatku Prosieckej ako aj Kvačianskej doliny sa nachádzajú platené parkoviská. Veľkosť parkovísk je v oboch prípadoch dostatočná, v Kvačanoch je parkovisko vyasfaltované. Za obcou Kvačany od plateného parkoviska začína široká kamenná cesta, ktorá postupne prechádza do lesnatého terénu. A tu začína aj náučný chodník, ktorého prvou zastávkou je Jánošíkova hlava, prírodný úkaz v skalnom brale pripomínajúci slávneho zbojníckeho kapitána. O niečo vyššie je to visutá drevená vyhliadka, z ktorej pohľad do doliny je len pre nebojácnych. Ďalšou zastávkou, približne po hodine cesty, sú Mlyny - Oblazy. Funkčný mlyn si je možné pozrieť aj zvnútra, zvyčajne v lete aj s prehliadkou. Cesta ďalej pokračuje k malému Kvačianskému vodopádu, potom na planinu Svorad, ktorá spája Kvačiansku dolinu s Prosieckou s množstvom vodopádov a rebríkov a krásnych skalných brál a lomov. Cesta z Kvačian do Prosieckej doliny a späť do Kvačian meria cca 16 km.   

Po absolvovaní okruhu odporúčame zastaviť sa v blízkom Aquaparku Tatralandia alebo Vodnom parku Bešeňová, prípadne občerstviť sa v štýlovej reštaurácii Koliba Gréta pri obci Liptovská Sielnica.

 


Najčastejšie otázky o atrakcii Prosiecka a Kvačianska dolina

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3