Turistický región
Stredné Slovensko, Turiec, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Turčianska kotlina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Prírodné minerálne pramene v Turčianskych Tepliciach

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Turčianske Teplice, Turčianske Teplice
Obľúbené

Turčianske termálne minerálne pramene v Žilinskom kraji obsahujúce prírodnú liečivú, stredne mineralizovanú, hydrogénuhličitanovú, vápenato-horečnú vodu so zvýšeným obsahom horčíka a fluóru, slabo kyslú, termálnu horúcu, hypotonickú (celková mineralizácia vody nad 1 524 mg/l). Bohato mineralizovaná termálna voda má dokázateľne širokospektrálne liečivé účinky na ochorenia pohybového ústrojenstva, neurologické, urologické, tráviace, gynekologické a onkologické ochorenia a choroby z povolania. Používa sa k čiastočným i celkovým kúpeľom a tiež k pitným kúram pri určitých druhoch ochorení.

Pramene vyvierajú z hĺbky niekoľkých desiatok metrov, teplota vody na prameni sa pohybuje medzi 40 – 47°C. Hlavný minerálny prameň kúpeľov (TJ-20A) s teplotou vody až 47°C je umiestnený v areáli kúpeľov, medzi Ľudovým a Červeným kúpeľom a je najvyúživanejším vrtom kúpeľov už od roku 1966. Používa sa na balneoterapeutické účely v liečebnom dome Veľká Fatra, v Smaragdovom kúpeli a tiež na vodoliečbu, či vaňové kúpele. Ďalší pitný prameň Kollár v areáli kúpeľov a pitný prameň Živena pred vstupom do kúpeľného areálu slúžia na pitné účely cez pitnú vázu. 

Dominantou kúpeľov je kráľovský kúpeľ Royal Bath v areáli kúpeľov s teplotou vody 38°C, v minulosti Modrý kúpeľ, s pôvodnou piscinou s roštovým dnom (Národná kultúrna pamiatka) a Zlatým kúpeľom s vlastným liečivým prameňom. Využíva sa na kúpanie. Počas prevádzky sa bazén denne v popoludňajších hodinách vypúšťa a napúšťa. Ďalej je to v budove SPA & Aquaparku, Červený kúpeľ, sedací, pokojný bazén s teplotou vody 38°C a Ľudový liečebno-rehabilitačný kúpeľ s teplotou vody 33°C, ktorý pramení priamo pod bazénom. Obidva kúpele sú so 100 % termálnou minerálnou vodou.

Minerálnu vodu môžeme nájsť vďaka výdatným prameňom aj v kúpeľnom komplexe Spa & Aquaparku kúpeľov, ale aj na kúpalisku Vieska i v Mošovciach.

 


Najčastejšie otázky o atrakcii Prírodné minerálne pramene v Turčianskych Tepliciach

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3