Turistický región
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Žiarska kotlina, Kremnické vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Pomník starých mládencov

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Žiar nad Hronom
Obľúbené

Unikátna európska rarita nad obcou Prestavlky v okrese Žiar nad Hronom. Stojí na vŕšku Kováčová za dedinou a je jedinečný tým, že si ho na svoju pamiatku a počesť v roku 1962 postavili slobodní muži organizovaní v spolku starých mládencov. S nápadom založiť spolok v obci prišiel vtedajší riaditeľ školy, nakoľko v Prestavlkoch v tom čase žilo veľa starých, ale šikovných mládencov, ktorí by mohli niečo spolu dokázať. Členom sa mohol stať len slobodný mládenec, ktorý dovŕšil 25 rokov života a každý člen mal aj riadny opečiatkovaný preukaz.

Pomník bol postavený na najvyššom mieste za dedinou, má tvar ženskej postavy a je vysoký 3 m. Základným kameňom pomníka sa stalo mlynské koleso, na ktoré bol postavený trup, do ktorého sa spravil otvor pre srdce. V otvori horel oheň. Na jedno plece trupu položili ovisnuté svokrine jazyky, na druhé srdce prepichnuté dáždnikom. Pôvodne tam bol aj hrob neznámeho starého mládenca a starej dievky a veľký tanečný parket, do ktorého bolo vyryté „veseľ sa duša osamelá“.

K pomníku vedie turistický chodník, trasa je jednoduchá a nenáročná a je to vskutku pekné miesto, z ktorého je krásny výhľad na okolie.

Najčastejšie otázky o atrakcii Pomník starých mládencov

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3