Turistický región
Západné Slovensko, Podunajsko, Južné Slovensko, Podunajská nížina, Nitriansky kraj

Podunajská vínna cesta

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Komárno, Komárno

Podunajská vínna cesta je občianske združenie fyzických a právnických osôb, ktoré svojim členstvom prejavujú záujem o rozvoj podunajského regiónu a jeho tradičných hospodárskych odvetví. Pravidelne organizuje podujatie Jarné otvorenie pivníc a vinárstva, ktoré sa nachádzajú v južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, väčšinou v Hurbanovskom, Strekovskom a Štúrovskom vinohradníckom rajóne.

Podunajský región je najteplejšou slovenskou vinohradníckou oblasťou so suchým podnebím a miernymi zimami. Prírodné podmienky tejto oblasti umožňujú dopestovať úrodu viniča vhodnú na výrobu akostných vín s prívlastkom ako je neskorý zber, výber z hrozna, bobuľové a hrozienkové výbery.

Podunajská vínna cesta prispieva k rozvoju cestovného ruchu zameraného na zážitky z vína a vínnych produktov a ponúka tak spoznať tradíciu vinohradníctva a vinárstva, starobylé pamiatky, zachovalý folklór a rázovitosť vinohradníckych domov, kulinárske špeciality, faunu a flóru, možnosť oddychu, poučenia i pobavenia.

Medzi najznámejšie odrody podunajského regiónu patria drody ako Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Irsai Oliver, Rulandské biele, Rulandské šedé, Veltlínske zelené ale aj Müller thurgau, Chardonay a Sauvignon blanc. Z modrých muštových odrôd je to Alibernet, Rulandské modré, Cabernet sauvignon, Svätovavrinecké, Zweigeltrebe a Frankovka modrá a slovenské novošľachtené vína hlavne Devín a Dunaj, Breslava, Hetera, Nitra, Váh či Hron.


Najčastejšie otázky o atrakcii Podunajská vínna cesta

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.