Turistický región
Západné Slovensko, Dolná Nitra, Nitriansky kraj, Ponitrie

Nitrianska kráľovská vínna cesta

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Nitra, Nitra

Je najväčšou a najdlhšou vínnou cestou na Slovensku. Má štyri vetvy - Hornonitriansku, Tekovskú, Južnoslovenskú a Považskú a rozprestiera sa na území štyroch krajov - Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho a Banskobystrického. Všetky štyri vetvy Nitrianskej vínnej cesty končia v Nitre. 

Pestovanie viniča na úpätí Zobora dosvedčujú archeologické nálezy staré 2300 - 2400 rokov. Napriek tomu sa vinohradníctvo a vinárstvo začalo rozmáhať až s rozvojom kresťanstva. V rokoch 828 - 830 bol v Nitre postavený Pribinov kostol a víno sa stalo liturgickým nápojom a vyžadovalo vysokú kvalitu a čistotu. Vína z tejto oblasti boli žiadané aj na mnohých kráľovských a kniežacích dvoroch v Prahe, Viedni, Krakove v Stoličnom Bielom Hrade, Budapešti, Kyjeve, v Londýne i ďalších.

Nitrianska kráľovská vínna cesta vznikla v 90-tych rokoch, oficiálne bola zaregistrovaná v roku 2003. Sídlom občianskeho združenia Nitrianska kráľovská cesta je reštaurácia OKO v Nitre, na ulici Fraňa Mojtu. Vínna cesta prispieva k rozvoju cestovného ruchu zameraného na zážitky z vína a vínnych produktov a ponúka tak spoznať tradíciu vinohradníctva a vinárstva, starobylé pamiatky, zachovalý folklór a rázovitosť vinohradníckych domov, kulinárske špeciality, faunu a flóru, možnosť oddychu, poučenia i pobavenia.


Najčastejšie otázky o atrakcii Nitrianska kráľovská vínna cesta

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3