Turistický región
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Myjava, Brezová pod Bradlom

Kultúrno-historická pamiatka, ktorá je posledným miestom odpočinku generála Dr. Milana Rastislava Štefánika, sa nachádza neďaleko mesta Brezová pod Bradlom. Mohyla je postavená na vrchu Bradlo (543 m.n.m.), ktorý je najvyšším vrchom Myjavskej Pahorkatiny. Milan Rastislav Štefánik, významná osobnosť slovenskej histórie (* 21.07.1880 Košariská † 04.05.1919 Vajnory – Bratislava), mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Okrem toho bol astronóm, politik, generál francúzskej armády, zakladateľ československého štátu, prvý československý minister vojny.

Základný kameň stavby položil v roku 1924 minister zahraničia ČSR Eduard Beneš. Mohyla, ktorej stavba trvala celý jeden rok, je 96 m dlhá, 70 m široká a skladá sa z dvoch obdĺžnikových terás a tumby, na ktorej sú umiestnené pamätné dosky s nápismi. Na každom jej rohu sa nachádzajú 12 m vysoké obelisky a je obložená kamennými kvádrami z travertínu. Stavba bola slávnostne odovzdaná 23. septembra 1928. Po páde totality prebehla rekonštrukcia mohyly, ktorá trvala skoro 7 rokov, a bola ukončená v roku 1996. O rok neskôr bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku a v roku 2009 bola slávnostne zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.

Mohyla je miestom pravidelných pietnych spomienok pri príležitosti výročí úmrtia M. R. Štefánika, osláv vzniku ČSR a je súčasne symbolom samostatnosti a slobody nášho národa, pamätníkom významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta.Najčastejšie otázky o atrakcii Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3