Turistický región
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Mauzóleum Andreja Hlinku, Pamätník Andreja Hlinku

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Ružomberok
Obľúbené

Pamätník sa nachádza neďaleko rímskokatolického kostola sv. Ondreja v Ružomberku. Stojí tu už od roku 1939 a v roku 2007 prijala Národná rada Slovenskej republiky zákon o zásluhách Andreja Hlinku, podľa ktorého sa mauzóleum považuje za pietne miesto. Andrej Hlinka patril k hlavným predstaviteľom hnutia za autonómiu Slovenska (1864 – 1938).

Mauzóleum sa skladá z dvoch časti, kaplnky so vstupom a hrobky na ľavej strane od kaplnky. Súčasťou mauzólea je busta samotného Andreja Hlinku spolu s nerezovým krížom, ktoré počas rekonštrukcie v rokoch 1990 až 1991 nahradili sochu Pannu Márie. Pri vchode bola odhalená aj bronzová socha Andreja Hlinku v nadživotnej veľkosti. Vedľa mauzólea stojí budova Mestského úradu, súčasťou ktorej je aj fara, kde Andrej Hlinka pôsobil.

Aj keď je mauzóleum pietnym miestom, telo Andreja Hlinku sa v ňom nenachádza. Ako hrobka slúžilo mauzóleum len v rokoch 1939 až 1945. Tam boli pozostatky A. Hlinku až do 4. februára 1945, keď ich previezli pred príchodom Červenej armády na iné, doteraz neznáme miesto.  

Mauzóleum Andreja. Hlinku býva otvorené pre širokú verejnosť počas letných prázdnin.Najčastejšie otázky o atrakcii Mauzóleum Andreja Hlinku, Pamätník Andreja Hlinku

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3