Turistický región
Turiec, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Martinské hole, Turčianska kotlina, Jasenská dolina

Lysec Veľká Fatra

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Martin, Turčianske Jaseno

Nadmorská výška: 1380 m.n.m.

Veľkofatranský štít ležiaci mimo hlavného hrebeňa medzi Belianskou a Jasenskou dolinou. Týči sa nad dedinou Belá-Dulice, v blízkosti lyžiarskeho strediska Jasenská dolina. Pod vrchom sa nachádzajú vzácne bukovo-jedľové lesy a lokálny výskyt tisu obyčajného.

Výstup na Lysec nie je náročný a trvá cca 5 hodín. Počas výstupu je potrebné rátať so strmším stúpaním a odporúčame vziať si so sebou turistické paličky. Lysec je úžasný vyhliadkový bod a za dobrého počasia je vidieť na pohorie Veľkej Fatry, Borišov, Ploská, Ostredok a Pustolovčia, či Krížna, hrebeň Nízkych Tatier a Západné Tatry. Lúčnatý povrch vrcholu Lysca  ponúka možnosť pohodlne sa rozložiť, oddýchnuť si a občerstviť sa.

Ako východiská výstupu na vrchol Lysec slúžia tri trasy. Tá najdlhšia vedie z Belej (evanjelický kostol resp. oproti základnej školy) po modrej turistickej značke až na vrchol (čas 3:30 – 4:00 hod., 8 km),  druhá trasa vedie z obce Belá - Dulice po červenej značke ku Slávkovskej doline a ďalej pokračuje po žltej ceste cez sedlo Medzijarky až na Lysec (čas 3:30 – 4:00 hod. 8,1 km) a posledná trasa je chodník z Jasenskej doliny - Kašová po červenej značke, neskôr po žltej trase smer sedlo Poľka a Lysec (čas 4:30 hod., 7,5 km).Najčastejšie otázky o atrakcii Lysec Veľká Fatra

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3