Turistický región
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Jánska dolina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Termálne pramene Liptovský Ján

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján
Obľúbené

Na okraji obce Liptovský Ján boli už v minulosti známe minerálne pramene často využívané pri liečbe reumatických a ženských ochorení. Minerálnych prameňov bolo 14. V 16. storočí dokonca aj mineralóg Juraj Werner popísal priaznivé účinky minerálnych prameňov na ľudský organizmus vo svojom diele „O podivuhodných vodách Uhorských“. Najznámejší z nich bol Kúpežný a Rudolf. Pramene boli skúmané viacerými hydrológmi a od roku 1998 je Liptovský Ján, ktorý tvorí vstupnú bránu do Jánskej doliny, vyhlásený za kúpeľné miesto.

Minerálne pramene patria k studeným až veľmi nízko termálnym a voda vytekajúca z prameňov je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická a má dokázateľne liečivé účinky pri žalúdočných a črevných chorôb, porúch látkovej výmeny, reumatických a ženských ochorení, ochorení pečene, žlčníka, krvného tlaku, fosfatúrie, alergických ochorení a stavov po tromboflebitídach a obrnách.

Na južnom kraji obce je situovaný známy minerálny prameň Kaďa. Ide o akúsi prírodnú výrivku, z ktorej odteká voda s teplotou 20°C do priľahlého bazéna. Pre vysoký obsah síry spôsobuje na pokožke jemné štipkanie, ktoré pretrváva i po vyjdení z vody. Kúpanie je bezplatné a odporúčaná doba kúpania by nemala presiahnuť 20 min. V blízkosti Kade sa nachádza prístrešok s výverom termálneho prameňa Teplica, v ktorom si návštevníci môžu liečivú vodu načerpať priamo do fliaš. Vodu z termálnych prameňov používajú aj na plnenie letného termálne kúpaliska Termal Raj spolu s krytými bazénmi v hoteli Sorea Máj.

Vznik minerálnych prameňov



Najčastejšie otázky o atrakcii Termálne pramene Liptovský Ján

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3