Termálne pramene Liptovský Ján

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján

Na okraji obce Liptovský Ján boli už v minulosti známe minerálne pramene často využívané pri liečbe reumatických a ženských ochorení. Minerálnych prameňov bolo 14. V 16. storočí dokonca aj mineralóg Juraj Werner popísal priaznivé účinky minerálnych prameňov na ľudský organizmus vo svojom diele „O podivuhodných vodách Uhorských“. Najznámejší z nich bol Kúpežný a Rudolf. Pramene boli skúmané viacerými hydrológmi a od roku 1998 je Liptovský Ján, ktorý tvorí vstupnú bránu do Jánskej doliny, vyhlásený za kúpeľné miesto.

Minerálne pramene patria k studeným až veľmi nízko termálnym a voda vytekajúca z prameňov je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická a má dokázateľne liečivé účinky pri žalúdočných a črevných chorôb, porúch látkovej výmeny, reumatických a ženských ochorení, ochorení pečene, žlčníka, krvného tlaku, fosfatúrie, alergických ochorení a stavov po tromboflebitídach a obrnách.

Na južnom kraji obce je situovaný známy minerálny prameň Kaďa. Ide o akúsi prírodnú výrivku, z ktorej odteká voda s teplotou 20°C do priľahlého bazéna. Pre vysoký obsah síry spôsobuje na pokožke jemné štipkanie, ktoré pretrváva i po vyjdení z vody. Kúpanie je bezplatné a odporúčaná doba kúpania by nemala presiahnuť 20 min. V blízkosti Kade sa nachádza prístrešok s výverom termálneho prameňa Teplica, v ktorom si návštevníci môžu liečivú vodu načerpať priamo do fliaš. Vodu z termálnych prameňov používajú aj na plnenie letného termálne kúpaliska Termal Raj spolu s krytými bazénmi v hoteli Sorea Máj.

Vznik minerálnych prameňovNajčastejšie otázky o atrakcii Termálne pramene Liptovský Ján

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3