Turistický región
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj

Korytnické liečivé pramene

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Liptovská Osada

Osada kúpeľov Korytnica, ktoré boli v minulosti pýchou Slovenska, je časťou obce Liptovská osada. Už v polovici 19. st. sa minerálna voda, ktorá vyvierala v kúpeľoch, plnila do fliaš a predávala po celom Slovensku, ale aj vo Viedni a v Pešti a samozrejme sa využívala aj na kúpeľné účely. Liečili sa tu ochorenia tráviacej sústavy. Od roku 2003 sú však kúpele zatvorené a areál s výnimkou plničky minerálnej vody chátra. Tú v roku 2013 kúpil francúzsky podnikateľ s chorvátskymi koreňmi Zlatko Banovi, zrekonštruoval pramene a v súčasnosti je verejnosti prístupných päť prameňov: Vojtech I. , Vojtech II., Žofia, Jozef a Anton. Názvy liečivých prameňov na informačných tabuľkách sú pripevnené na jednotlivých drevených prístreškoch.

Pramene sa nachádzajú neďaleko od seba, no každý z nich má inú chuť a líšia sa aj farbou, obsahom bubliniek a aj využitím. Korytnická minerálna voda má vysoký obsah železa a využíva sa ako doplnok pri jeho nedostatku, poznajú ju aj ľudia s problémovým trávením či cukrovkári. Prameň Vojtech je dobrý napríklad na dvanástorník alebo po operácii žalúdka či slinivky brušnej alebo by ho mali piť cukrovkári. Vojtech II po zohriatí znižuje nepríjemnú záhu, Jozef lieči pečeň, piť ho odporúčajú ľuďom s problémami s tenkým a hrubým črevom, Antonín sa odporúča pri nedostatku železa a piť by ho mali hlavne tehotné alebo dojčiace ženy či darcovia krvi. Žofia pôsobí blahodárne napríklad aj pri črevných kataroch a má jemnejšiu chuť.

V areáli kúpeľov sa nachádza ešte čistiareň odpadových vôd, bytovka Ural a penzión Svätopluk. Korytnica má okrem liečivej minerálnej vody aj ďalšiu prednosť, a tou je malebné horské prostredie uprostred nízkotatranskej prírody. Na začiatku areálu je parkovisko a reštaurácia, v ktorej je možné zakúpiť si prázdnu fľašu na minerálnu vodu.


Najčastejšie otázky o atrakcii Korytnické liečivé pramene

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3