Turistický región
Malá Fatra, Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy

Kľak Malá Fatra

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Fačkov

Nadmorská výška: 1351,6 m.n.m

Hôľnato-skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry je jedným z najkrajších vrchov Maleh Fatry a dokonca jeden z najfotogenickejších. Na jeho vrchole je umiestnený dvojkríž, pri ktorom sa často konajú organizované stretnutia turistov. Pod vrcholom Kľaku stála  v minulosti horská chata, čoho dôkazom sú ostatky jej základov a dobová fotografia z roku 1947 umiestnená na skale.

Vrchol Kľaku je výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria, dobre sú viditeľné aj Kysucké Beskydy, Veľká Fatra, Chočské vrchy, ale aj Západné Tatry, Veľká Fatra a Nízke Tatry.

Najkratší výstup na vrch je z Fačkovského sedla (vo Fačkovskom sedle je aj lyžiarske stredisko so štyrmi vlekmi) a trvá cca 2 hod.Trasa nie je náročná, ale je potrebné sa pripraviť na permanentné stúpanie, ktoré len sem tam prerušuje rovinka. Počas výstupu je nutné prekonať iba 550 výškových metrov a asi 5 kilometrov. Táto trasa je medzi turistami veľmi populárna a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Vrchol Kĺaku vorí skalnatá plošina a pod ním sa križuje niekoľko  turistických chodníkov. V jarných a letných mesiacoch je táto lokalita bohatá na výskyt medveďov a divej zveri, a preto je potrebné zvýšiť opatrnosť z dôvodu možnosti stretu s nimi.Najčastejšie otázky o atrakcii Kľak Malá Fatra

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3