Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kaštieľ Vodný hrad Hronsek

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Hronsek
Obľúbené

Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576, Vodný hrad, v obci Hronsek, cca10 km od mesta Banská Bystrica. Je najstaršou stavbou obce. Pôvodne patril Géczyovcom, neskôr ho vlastnili šľachtické rody Soosovci de Poltár, Battikovci z Vlkanovej, Schmideghovci, Róthovci z Kráľovej a rod Telekyovcov. V roku 1978 po opustení poslednýmí vlastníkmi prešiel hrad do vlastníctva pamiatkového úradu. Stavba začala postupne chátrať.

Pôvodný vodný hrad mal kvôli tureckým nájazdom vybudované opevnenie tvorené obranným múrom so štyrmi vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Pivnice kaštieľa súžili ako väzenie, neskôr za čias Rákocziho povstania, na razenie mincí (1704). Poslední majitelia priestory pivníc používali na uskladňovanie potravín, ktoré aj napriek výskytu vody v priekope (pri povodni), nenasiakli vodou a boli suché. Od roku 1690 až do doby postavenia dreveného artikulárneho kostola, slúžil hrad aj na vykonávanie evanjelických služieb božích, ktoré tu vykonával prvý farár Ján Simonides (1690 - 1695), martýr, galejník.

V súčasnosti je Vodný hrad v súkromnom vlastníctve a pre verejnosť je zatvorený. Noví majitelia, ktorí hrad kúpili od pamiatkového úradu ako ruinu, ho opravujú. Zrekonštruovaný hrad je dominantou obce. Pri návšteve obce Hronsek odporúčame navštíviť aj drevený kostolík, v ktorom sa oženil Andrej Sládkovič so svojou Marínou, a ktorý je zapísaný v zozname pamiatok UNESCO, a taktiež barokový kaštieľ.Najčastejšie otázky o atrakcii Kaštieľ Vodný hrad Hronsek

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3