Turistický región
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kaštieľ a park v Bytčici

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Žilina
Obľúbené

Pôvodne renesančný kaštieľ v meste Žilina, v mestskej časti Bytčica, bol postavený v prvej polovici 17. st. rodinou Révaiovciov. Na prelome 17. a 18. st. sa tu často zdržiavala  Alžbeta Révaiová, dcéra Imricha Révaia, ktorá bola horlivá evanjelička a dala postaviť v kaštieli aj kaplnku, v ktorej sa v rokoch 1704 - 1706 krstili deti narodené v Bytčici. Na prelome 18. a 19. st. prešiel kaštieľ rekonštrukciou fasády, bol barokovo prestavaný a nadstavený a mal viacero majiteľov. Posledný majiteľ, český husľový virtuóz Jan Kubelík, predal na začiatku 20. st. kaštieľ obci, ktorá v ňom zriadila obecnú školu. V 70-tych rokoch minulého storočia kúpil kaštieľ Výskumný ústav mliekárenský, neskôr v ňom sídlila detská nemocnica, potom psychiatrická liečebňa a v roku 2009 sa stala jeho majiteľom banskobystrická firma, ktorá ho chcela prebudovať na penzión. V areáli kaštieľa sa nachádza aj niekoľko menších budov a pozemok s nádherným parkom o rozlohe 36.000 m2. O kaštieľ, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa zaujíma aj mesto Žilina, ktoré by ho chcelo od súčasného majiteľa odkúpiť a využiť na zriadenie domova dôchodcov. 

Druhý, honosnejší barokový, rozsahom väčší kaštieľ dali v blízkosti renesančného kaštieľa zrejme postaviť okolo roku 1725 Alžbeta Révaiová s Filipom Kališom a tretí klasicistický prízemný kaštieľ postavili v Bytčici v roku 1821,  ten však bol po roku 1964 zbúraný a na jeho mieste postavili moderné budovy.

Kaštieľ v Bytčici je momentálne neobývaný, opustený a voľne prístupný je len park. Objekt je však v stabilizovanom stave a bolo by vhodné, keby sa pristúpilo k jeho obnove.

Najčastejšie otázky o atrakcii Kaštieľ a park v Bytčici

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3