Kaštieľ Topoľčianky

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Zlaté Moravce, Topoľčianky

Kaštieľ sa nachádza v obci Topoľčianky a je južným krídlom historického objektu staršieho zámku. Pôvodne bol na jeho mieste postavený vodný hrad, neskôr renesančná pevnosť, ktorá bola výrazne prestavaná v 16. a 17. st. V rokoch 1818 – 1825) dal gróf Ján Keglevich zbúrať južné krídlo zámku, ktoré nahradila honosná klasicistická budova s rizalitmi a mohutnou kupolou, s tanečnou sálou, jedáleňou, knižnicou i schodišťami poprepájanými salónmi. V roku 1890 bol kaštieľ obľúbeným letným sídlom rodu Habsburgovcov a kaštieľ, ktorý obklopoval rozsiahly anglický park s klasicistickým skleníkom, si obľúbil aj prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V rokoch 1923 - 1951 slúžil ako letné sídlo prezidentov republiky. 

Od roku 1951 je v klasicistickom južnom krídle zámku umiestnené múzeum historického nábytku a bytových doplnkov Habsburgovcov, vrátane kobercov, vyšívaných orientálnych závesov, obrazov, keramiky, hodín a zbraní. Ďalšie tri renesančné časti zámku slúžia ako hotel, kongresové centrum a reštaurácia. V rozsiahlom anglickom parku sú aj dve sochy, socha diviaka a socha jeleňa, od známeho sochára Alojza Štróbla. Súčasťou komplexu je aj jazdiareň s presláveným chovom koní v národnom žrebčíne, založenom v roku 1921. 

Zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a majiteľom zámku je Jednotný majetkový fond odborových organizácií v SR. Múzeum je v prevádzke celoročne.Najčastejšie otázky o atrakcii Kaštieľ Topoľčianky

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3