Kaštieľ (múzeum)

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Svätý Anton

Národná kultúrna pamiatka je situovaná v srdci Štiavnických vrchov, v obci Svätý Anton, okres Banská Štiavnica. Monumentálny barokovo-klasicistický kaštieľ s prekrásnym parkom, zo stavbou ktorého sa začalo v roku 1744, bol dostavný v roku 1750. Jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg. Oba šľachtické rody sem sústredili prekrásne diela umelcov a remeselníckych majstrov z rôznych končín sveta, od začiatku 18. st. až do začiatku 20. st.

Zariadenie kaštieľa odzrkadľuje spôsob života, vkus a záľuby týchto dvoch rodov a trofeje zasa poľovnícku záľubu posledného z užívateľov svätoantonského kaštieľa, bývalého bulharského cára Ferdinand Coburga. Jedinečným skvostom bohatého zariadenia kaštieľa je Zlatý salón s nábytkom, ktorý bol súčasťou svadobného daru Márie Terézie svojej dcére Márii Antoinette. O kaštieli sa tiež hovorí, že pôvodne odkazoval na symboliku kalendára - mal štyri vchody (ročné obdobia), sedem arkád (dní v týždni), dvanásť komínov (mesiacov v roku), 52 izieb (týždňov v roku) a 365 okien (dní v roku). Súčasťou kaštieľa je aj poľovnícka expozícia, najväčšia svojho druhu na Slovensku. Obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií. Tematické okruhy kynológie, sokoliarstva, strelectva a rybárstva sú doplnené diorámami zvierat žijúcich na Slovensku, ktoré milujú najmä deti.

Ku kaštieľu patrí aj nádherný park, ktorý voľne prechádza do lesa a je nádherný v každom ročnom období . V súčasnosti sú na terasách v blízkosti hlavnej budovy plochy so zvyškami pravidelnej barokovej úpravy prechádzajúce do prírodne-krajinárskeho parku a lesoparku. Romantické zákutia s lavičkami, mostíkmi a altánmi dopĺňa umelo vytvorená jaskyňa – grotta.  Múzeum Svätý Anton je prístupné verejnosti celoročne.Najčastejšie otázky o atrakcii Kaštieľ (múzeum)

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3