Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Hont, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kaštieľ (múzeum)

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Svätý Anton
Obľúbené

Národná kultúrna pamiatka je situovaná v srdci Štiavnických vrchov, v obci Svätý Anton, okres Banská Štiavnica. Monumentálny barokovo-klasicistický kaštieľ s prekrásnym parkom, zo stavbou ktorého sa začalo v roku 1744, bol dostavný v roku 1750. Jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg. Oba šľachtické rody sem sústredili prekrásne diela umelcov a remeselníckych majstrov z rôznych končín sveta, od začiatku 18. st. až do začiatku 20. st.

Zariadenie kaštieľa odzrkadľuje spôsob života, vkus a záľuby týchto dvoch rodov a trofeje zasa poľovnícku záľubu posledného z užívateľov svätoantonského kaštieľa, bývalého bulharského cára Ferdinand Coburga. Jedinečným skvostom bohatého zariadenia kaštieľa je Zlatý salón s nábytkom, ktorý bol súčasťou svadobného daru Márie Terézie svojej dcére Márii Antoinette. O kaštieli sa tiež hovorí, že pôvodne odkazoval na symboliku kalendára - mal štyri vchody (ročné obdobia), sedem arkád (dní v týždni), dvanásť komínov (mesiacov v roku), 52 izieb (týždňov v roku) a 365 okien (dní v roku). Súčasťou kaštieľa je aj poľovnícka expozícia, najväčšia svojho druhu na Slovensku. Obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií. Tematické okruhy kynológie, sokoliarstva, strelectva a rybárstva sú doplnené diorámami zvierat žijúcich na Slovensku, ktoré milujú najmä deti.

Ku kaštieľu patrí aj nádherný park, ktorý voľne prechádza do lesa a je nádherný v každom ročnom období . V súčasnosti sú na terasách v blízkosti hlavnej budovy plochy so zvyškami pravidelnej barokovej úpravy prechádzajúce do prírodne-krajinárskeho parku a lesoparku. Romantické zákutia s lavičkami, mostíkmi a altánmi dopĺňa umelo vytvorená jaskyňa – grotta.  Múzeum Svätý Anton je prístupné verejnosti celoročne.Najčastejšie otázky o atrakcii Kaštieľ (múzeum)

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3