Turistický región
Nízke Tatry, Jasná, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chopok Sever, Chopok, Demänovská dolina

Kamenná chata pod Chopkom

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Horná Lehota

Nadmorská výška: 1985 m.n.m.

Tretia najvyššie položená vysokohorská chata na Slovensku situovaná priamo pod vrchom Chopok. Chatu, pôvodne pomenovanú Kamienka, postavili na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier v rokoch 1949 - 1950 a slúžila ako útulňa pre robotníkov, ktorí tu v povojnovom období stavali lanovky. V roku 1957, kedy už bol Chopok prepojený sever - juh, sa stala lákadlom pre turistov a lyžiarov. Neskôr bola opäť útulňou pre vysokoškolákov, ktorí v Nízkych Tatrách stavali turistické chodníky a v osemdesiatych rokoch 20 st. ju mali v prevádzke Interhotely a slúžila ako bufet.

Po roku 1996 sa opäť stáva vysokohorskou chatou s celoročnou prevádzkou. V roku 2003 bola pri nej vybudovaná drevená terasa a o 3 roky neskôr sa začala rozsiahla rekonštrukcia, počas ktorej sa vybudovalo podkrovie. V súčasnosti ponúka ubytovanie v spoločnej nocľahárni a stravovanie.

Chata má výbornú polohu nakoľko sa nachádza v blízkosti vrcholovej stanice lanovky. Je cieľom vysokohorských túr a taktiež východiskovým bodom pre výstupy na Ďumbier, Chopok a Dereše. Ideálne miesto pre oddych a doplnenie zásob vysokohorských turistov pri zimných i letných prechodoch hrebeňom Nízkych Tatier.Najčastejšie otázky o atrakcii Kamenná chata pod Chopkom

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3