Turistický región
Nízke Tatry, Jasná, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chopok Sever, Chopok, Demänovská dolina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kamenná chata pod Chopkom

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Horná Lehota
Obľúbené

Nadmorská výška: 1985 m.n.m.

Tretia najvyššie položená vysokohorská chata na Slovensku situovaná priamo pod vrchom Chopok. Chatu, pôvodne pomenovanú Kamienka, postavili na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier v rokoch 1949 - 1950 a slúžila ako útulňa pre robotníkov, ktorí tu v povojnovom období stavali lanovky. V roku 1957, kedy už bol Chopok prepojený sever - juh, sa stala lákadlom pre turistov a lyžiarov. Neskôr bola opäť útulňou pre vysokoškolákov, ktorí v Nízkych Tatrách stavali turistické chodníky a v osemdesiatych rokoch 20 st. ju mali v prevádzke Interhotely a slúžila ako bufet.

Po roku 1996 sa opäť stáva vysokohorskou chatou s celoročnou prevádzkou. V roku 2003 bola pri nej vybudovaná drevená terasa a o 3 roky neskôr sa začala rozsiahla rekonštrukcia, počas ktorej sa vybudovalo podkrovie. V súčasnosti ponúka ubytovanie v spoločnej nocľahárni a stravovanie.

Chata má výbornú polohu nakoľko sa nachádza v blízkosti vrcholovej stanice lanovky. Je cieľom vysokohorských túr a taktiež východiskovým bodom pre výstupy na Ďumbier, Chopok a Dereše. Ideálne miesto pre oddych a doplnenie zásob vysokohorských turistov pri zimných i letných prechodoch hrebeňom Nízkych Tatier.Najčastejšie otázky o atrakcii Kamenná chata pod Chopkom

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3