Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, Malé Karpaty, Zelená voda, Považský Inovec
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kalvária a Kaplnka sv. kríža, Stará Turá

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Nové Mesto nad Váhom, Stará Turá
Obľúbené

Kalvária v Starej Turej na rímskokatolíckom cintoríne na Drahách v časti mesta „Nad humnami". Štrnást zastavení Krížovej cesty lemuje cestu obklopenú alejov lipových stromov z roku 1898, ktorá vedie k dominante, Kaplnke sv. Kríža.

Je to jednoloďová neogotická stavba s polkruhovým záverom, v priečelí ktorej sa nachádza veža s ihlancovou strechou a dvojkrížom. Steny s lomenými oknami členia mohutné pilastre v podobe oporných stĺpov, ktoré na čelnej stene zastrešujú vežičkové nadstavce. Stavbu Kalvárie podnietila veľkolepá púť do Mariazellu a základný kameň bol položený 20. októbra 1862 a dokončená bola v septembri roku 1863. Kalvária s Kaplnkou sv. Kríža vznikla pre konanie náboženského kultu, na posilnenie veriacich vo viere a na pamiatku milénia príchodu solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

V rokoch 1998 a 2005 prešla Kalvária s kaplnkou čiastočnou rekonštrukciou. Kaplnka sv. Kríža sa využíva aj ako cintorínska kaplnka. Od roku 2008 je Kalvária s kaplnkou Národnou kultúrnou pamiatkou.

Najčastejšie otázky o atrakcii Kalvária a Kaplnka sv. kríža, Stará Turá

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3