Jánošikové diery

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Terchová

Sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre, v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí vyformovaných Dierovým potokom, ktorý nimi preteká: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. V dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov a spolu tvoria vodopády Dierového potoka. Najväčší počet vodopádov a najkrajších skalných útvarov sa nachádza v Horných dierach, ktoré sú výnimočné aj živočíšnym a rastlinným bohatstvom.

Turistami obľúbený je malý okruh cez náučný chodník Jánošíkove diery, ktorý vedie cez najkrajšie miesta Dolných a Nových dier. Trasa je nenáročná a zvládnu ju aj rodiny s malými deťmi a seniori. Jánošíkove diery sú prístupné celoročne avšak v zimnom období alebo pri veľkých dažďoch je časť dier neprechodná, pretože sa dajú zdolať len pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Východiskovým bodom trasy je v Terchovej parkovisko Štefanová pri hoteli Diery, lokalita Biely Potok.

Jánošíkové diery patria medzi najkrajšiu a turistami najobľúbenejšiu časť Malej Fatry. Cez Jánošíkove diery vedú turistické chodníky ďalej na Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, alebo Osnicu.Najčastejšie otázky o atrakcii Jánošikové diery

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3