Ulica Magdaleny Zai 1
033 01 Liptovský Hrádok
Turistický región
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok, Hrádok alebo Nový hrad

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok
Obľúbené

Hrad a kaštieľ sa nachádza na malej vyvýšenine pri rieke Belá v Liptovskom Hrádku. O vzniku hradu existuje viacero verzií, no prvá písomná zmienka o hrade s menom Wywar, alebo Novum Castrum – Nový Hrad, či Hradek, pochádza z roku 1341. Kamenný gotický hrad postavil na začiatku 14. st. zvolenský župan Donč za účelom ochrany dôležitej obchodnej cesty Via magna, ktorej trasa prechádzala 5 štátmi a to z Rakúska cez Slovensko, Ukrajinu, Maďarsko až do Rumunska.

V 15. st. bol hrad  majetkom uhorských kráľov a počas celej svojej histórie často menil majiteľov. V ďalšom období ho držali darovaním alebo zálohovaním viacerí majitelia (napr. Zápoľskí, Thurzovci, Balašiovci a iní). Významnou postavou na hrade bol Valentín Balaši, ktorý sa spolu s bratom Františkom postarali o obnovu hradu a dali ho obohnať novým múrom. V roku 1600 dostal hrad a panstvo Mikuláš Sándorfi, ktorý na podnet svojej manželky dal v rokoch 1601 - 1603 postaviť okolo hradu renesančný kaštieľ a ďalšie budovy zabezpečujúce chod panstva. V nepokojných časoch začiatku 17. st. tu bola, v marci 1622,  krátkodobo uschovaná svätoštefanská koruna. Za stavovských povstaní na prelome 17. a 18. st. bol hrad poškodený a po ničivom požiari hradu a kaštieľa v roku 1803 obnovili už len kaštieľ a hrad je odvtedy v ruinách.

V roku 1932 boli rizikové časti starého hradu zakonzervované a od roku 1960 až do nežnej revolúcie tu sídlilo Národopisné múzeum Liptova. Po nežnej revolúcii však priestory zostali opustené, nevykurované, vystavené nežiadúcim návštevníkom a všetko, čo sa dalo zobrať, bolo odcudzené. Ostali iba holé múry bez okien a dverí. V roku 2001 kaštieľ kúpila Ing. Dagmar Machová, ktorá v ňom zriadila luxusný hotel Chateau Grand Castle a v súčasnosti renovuje zrúcaninu hradu. Od roku 2012 je na hrade a v kaštieli opäť sprístupnené múzeum s malým okruhom po zrekonštruovaných častiach objektu. Celková rekonštrukcia patrí k najzdarilejším počinom svojho druhu v moderných dejinách Slovenska. Vstup do areálu je možný iba so sprievodcom a dĺžka prehliadky trvá 45 min.Najčastejšie otázky o atrakcii Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok, Hrádok alebo Nový hrad

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3