Turistický región
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Hrad Likava

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Likavka
Obľúbené

Zrúcanina hradu sa nachádza nad obcou Likavka, okres Ružomberok. Strážny hrad dal pravdepodobne postaviť magister Donč okolo roku 1335 za účelom ochrany obchodnej cesty z Liptova na Oravu  (priechodu cez rieku Váh), ktorá pokračovala až do Poľska. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z  roku 1341. Bol kráľovským majetkom a v rokoch 1410 až 1415 vykonala na hrade kráľovská stavebná huta mnohé úpravy. V roku 1430 sa hradu zmocnili husitské vojská, ktoré opustili hrad v roku 1434.

Neskôr sa stali majiteľmi hradu Hunyadyovci, ktorí ho obnovili a rozšírili hrad o západnú bránu. Významnými držiteľmi hradu boli kráľ Žigmund Luxemburský a jeho manželka Barbora, Mikuláš a Ján z Gorjan, Ján Hunyady, Pongrác z Mikuláša a Peter Komorovský, Ján Korvín, Štefan a Ján Zápoľskí, Ľudovít Pekry, Ján Kružič, Illésházyovci, Štefan I. a II. Thököly. Počas Rákocziho povstania bol hrad v roku 1707, na príkaz kniežaťa Františka II. Rákocziho, zbúraný a odvtedy sa stav hradu stále zhoršoval. Od roku 1980 prebiehal na hrade archeologický výskum a došlo aj k jeho konzervácii. Po rekonštrukčných prácach v roku 2014 bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia dejín hradu (obrazové a hmotné exponáty).

Likava patrí k najväčším hradným stavbám na území stredného Slovenska a mohutnosťou a výškou palácového komplexu horného hradu  sa zaraďuje medzi najväčšie hrady na Slovensku. Prístup k hradu je z obce Likavka po červenej turistickej značke a je mierne náročný.Najčastejšie otázky o atrakcii Hrad Likava

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3