Turistický región
Nízke Tatry, v Tatrách, Stredné Slovensko, Horehronie, Chopok, Chopok Juh, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy, Muránska planina

Horehronské múzeum Brezno

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Brezno

Vlastivedné múzeum breznianskeho okresu vzniklo v roku 1960 v meste Brezno. Sídli v dvoch historických budovách, v starej mesttskej radnici, ktorá zastrešuje národopisnú expozíciou, a v renovovanom Meštianskom dome, ktorý poskytuje priestor historickej expozícii. V súčasnosti má múzeum čisto regionálnu pôsobnosť.

Prostredníctvom svojich zbierok ponúka múzeum svojim návštevníkom obraz o dejinách a kultúre okresov Brezno a Banská Bystrica. Celoročne ponúka dve expozície, národopisnú expozíciu s názvom „Život a kultúra ľudu na Horehroní“, ktorá opisuje šesť oblastí tradičnej hmotnej kultúry - ľudový odev, pastierstvo, poľnohospodárstvo, drevorubačstvo a výrobu z dreva, tradičnú výrobu textilu, spracovanie koží a ľudovú architektúru. Druhou je historická expozícia „Brezno v premenách času“, ktorá zachytáva prostredníctvom predmetov z historického zbierkového fondu múzea dejiny mesta Brezna od jeho vzniku. V zrenovovaných priestoroch starej sypárne na evanjelickej fare sa nachádza nová expozícia Literárne Brezno, ktorá je rozdelená do troch častí - história literárneho života v meste, materiály o živote a diele Martina Rázusa a literárne osobnosti. Počas Vianoc a Veľkej Noci v priestoroch múze prebieha predaj ľudovoumeleckých výrobkov. Pod správu múzea patrí v Brezne aj roľnícko-remeselnícka usadlosť farbiara modrotlače na Rázusovej ulici so vzácnou technickou pamiatkou, drevenou mangľovňou, ktorá predstavuje (s troškou nadsádzky) najväčšiu „žehličku“ na Slovensku. Pre viac info o vstupnom a otváracích hodinách pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Horehronské múzeum Brezno

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3