Görgeyho tunel Skalka

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Kremnica

Turistická atrakcia uľahčujúca prechod značeným chodníkom cez hrebeň Kremnických vrchov. Tunel v Kremnických vrchoch na starej zlatej baníckej ceste, v sedle Tunel, láka návštevníkov svojou bohatou históriou. Bol postavený v 16. st. a nesie meno známeho bojovníka za maďarskú samostatnosť, generála Görgeyho Artura.

Jeho vznik sa pripisuje obdobiu po roku 1498, kedy Thurzo ako skúsený podnikateľ (Thurzovsko-Fuggerovská banská spoločnosť) si uvedomoval náklady spojené s prepravou kovov po okružných cestách z Banskej Bystrice do Kremnice. Spojenie medzi Kremnicou a Banskou Bystricou existovalo iba zdĺhavou obkľukou po dvoch cestách. A tak cesta tunelom v Kremnických vrchoch bola, a aj po zániku Thurzovsko-Fuggerovskej banskej spoločnosti, zostávala významným spojením medzi Kremnicou a Banskou Bystricou.

Tunel sa v minulosti využíval aj počas vojenských akcií (prešli ním bojovníci slávnych bojov za slobodu pod velením generála Görgeyho a vedení plukovníkom Aulichom alebo počas II. svetovej vojny bol cez tunel prepravený voz naložený bedňami zlata, zlaté rezervy a poklad Slovenskej republiky, sprevádzaný veliteľmi partizánskeho oddielu M.R. Štefánika) a slúžil aj ako skratka pre pútnikov, ktorý smerovali do Starých Hôr. Po II. svetovej vojne tunel a k nemu prístupové cesty pre nedostatok záujmu chátrali a v roku 1955 bol tunel skoro úplne zasypaný. V snahe zachrániť túto unikátnu historickú pamiatku a turistickú atrakciu Kremnických vrchov, členovia Klubu slovenských turistov z Banskej Bystrice a Kremnice sa v roku 1996 rozhodli tunel zrekonštruovaťa spevniť oceľovými výstužami.

V súčasnosti 30 m dlhý tunel slúži ako populárny prechod pre turistov, cykloturistov a v zime pre lyžiarov-bežkárov. Z bystrickej strany je tunel prístupný po chodníku označenom žltou značkou z parkoviska bývalej sokolskej alebo štátnej chaty nad Tajovom a taktiež od chaty nad Králikami. Prístupný je tiež z kremnickej strany ľahkou prechádzkou zo Skalky.Najčastejšie otázky o atrakcii Görgeyho tunel Skalka

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3