Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Dubnický kaštieľ

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Ilava, Dubnica nad Váhom
Obľúbené

Renesenčný kaštieľ v Dubnici nad Váhom patrí k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. Postavený bol v  40. rokoch 17. st. za účelom účelom obrany, čoho dôkazom sú aj kľúčové strielne.

Vystriedalo sa v ňom niekoľko majiteľov. V minulosti bolo rodovým sídlom Ilešháziovcov, trenčianskych a liptovských hlavných županov.. Kaštieľ bol niekoľkokrát prestavaný. Pôvodne bol opevnený štvorhrannou vežou, bolo v ňom átrium a chránený bol hradnou priekopou a padací mostom, ktorý zanikol koncom 18. st. Súčasťou kaštieľa bola aj rozsiahla panská záhrada, ktorá bola v rokoch 1723 - 1729 pretvorená na francúzsky park s jazierkom, bludiskom, Grottou s vyhliadkovou vežou a pýchou parku bola v roku 1733 vybudovaná módna oranžéria s odsúvacou strechou. Grotta s vyhliadkovou vežou patrí ku skvostom Považia a zároveň je jednou z dvoch dochovaných a zrekonštruovaných pamiatok tohto druhu na Slovensku. V 19. st. sa park začal pretvárať na anglickú záhradu, ktorá na rozdiel do francúzskej pravidelnosti viac pripomínala prírodu.

Od roku 1942 je park i s kaštieľom v Dubnici nad Váhom kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti má v kaštieli sídlo Dubnické múzeum, galéria a Mestské informačné centrum. Kaštieľ je otvorený celoročne, každý deň (okrem pondelka) od 13.00 hod. (v sobotu od 10.00 hod.) a vstupy mimo otváracích hodín je možné dohodnúť na tel. č.: 0948 117 063, alebo mic@dubnica.eu. Najčastejšie otázky o atrakcii Dubnický kaštieľ

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3