Dubnický kaštieľ

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Ilava, Dubnica nad Váhom

Renesenčný kaštieľ v Dubnici nad Váhom patrí k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. Postavený bol v  40. rokoch 17. st. za účelom účelom obrany, čoho dôkazom sú aj kľúčové strielne.

Vystriedalo sa v ňom niekoľko majiteľov. V minulosti bolo rodovým sídlom Ilešháziovcov, trenčianskych a liptovských hlavných županov.. Kaštieľ bol niekoľkokrát prestavaný. Pôvodne bol opevnený štvorhrannou vežou, bolo v ňom átrium a chránený bol hradnou priekopou a padací mostom, ktorý zanikol koncom 18. st. Súčasťou kaštieľa bola aj rozsiahla panská záhrada, ktorá bola v rokoch 1723 - 1729 pretvorená na francúzsky park s jazierkom, bludiskom, Grottou s vyhliadkovou vežou a pýchou parku bola v roku 1733 vybudovaná módna oranžéria s odsúvacou strechou. Grotta s vyhliadkovou vežou patrí ku skvostom Považia a zároveň je jednou z dvoch dochovaných a zrekonštruovaných pamiatok tohto druhu na Slovensku. V 19. st. sa park začal pretvárať na anglickú záhradu, ktorá na rozdiel do francúzskej pravidelnosti viac pripomínala prírodu.

Od roku 1942 je park i s kaštieľom v Dubnici nad Váhom kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti má v kaštieli sídlo Dubnické múzeum, galéria a Mestské informačné centrum. Kaštieľ je otvorený celoročne, každý deň (okrem pondelka) od 13.00 hod. (v sobotu od 10.00 hod.) a vstupy mimo otváracích hodín je možné dohodnúť na tel. č.: 0948 117 063, alebo mic@dubnica.eu. 

Najčastejšie otázky o atrakcii Dubnický kaštieľ

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3