Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Chopok Juh, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy

Dobročský prales

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Čierny Balog

Nadmorská výška: 750 - 1050 m.n.m.

Prales s rozlohou 104 ha je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie od roku 1913. Nachádza sa v katastrálnom území obce Čierny Balog v okrese Brezno, 6 km južne od osady Dobroč, v závere doliny Brôtovo, v lokalite Pod Geraukou. Ide o najstaršie pralesové chránené územie 5. stupňa ochrany, na ploché ktorého sú zastúpené všetky vývojové štádia a fázy karpatského zmiešaného lesa. Hlavnými drevina sú jedľa, smrek, buk, menej javor horský, jaseň štíhly a brest horský, stromy obrovských rozmerov. Stromy podobných dimenzií v súčasnosti v pralese nerastú, najhrubšie jedle dosahujú prsný priemer 150 - 160 cm. Jedľa sa prirodzene dožíva 450, smrek 350, a buk 250 rokov. V súčasnosti však najväčšie stromy v pralese odumierajú.

Okrajom územia prechádza značkovaná turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo smerom na Sedmák. Návšteva pralesa je prístupná len odborným exkurziám so sprievodcom, trvá približne 1,5 hod. a je potrebné si ju objednať minimálne deň vopred. Oblečenie a obuv do terénu by mala byť prispôsobená terénu a počasiu. Samotné územie už dlhodobo slúži na vedecko-výskumné účely. V roku 1998 udelila Rada Európy Dobročskému pralesu Európsky diplom, ktorý je ocenením prírodných hodnôt územia ako aj príkladnej starostlivosti oň.

Prehliadka začína pri zastávke Tlstý Javor (smer Hriňová). Prehliadku zabezpečuje občianske združenie VYDRA - vidiecka rozvojová aktivita. Cena: malá skupina do 6 osôb - 40 €,  7 osôb a viac - 7 € / dospelá osoba, 4 € / dieťa do 15rokov.


Najčastejšie otázky o atrakcii Dobročský prales

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3