Turistický región
Západné Slovensko, Dolná Nitra, Tekov, Pohronský Inovec, Nitriansky kraj, Ponitrie
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Divadlo Aréna

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava V, Bratislava - Petržalka
Obľúbené

Divadlo sa nachádza v hlavnom meste Bratislava, v mestskej časti Petržalka. Vzniklo v roku 1828 na petržalskom brehu Dunaja a patrí medzi najstaršie divadlá v Bratislave. Pôvodne malo divadlo podobu amfiteátra, arény, a vystúpenia sa hrávali len počas letných mesiacov. Neskôr, v roku 1898, sa na tom istom mieste postavila nová budova, vzhľad ktorej zostal nezmenený až do dnešných čias. Od jeho vzniku až do konca druhej svetovej vojny účinkovalo v divadle množstvo maďarských, rakúskych a nemeckých divadelných spoločností ako napr. známe viedenské divadlo Theater and et Wien. S divadlom je spojené aj meno svetovo známeho divadelného režiséra Maxa Reingardta, ktorý v ňom začal svoju umeleckú kariéru ako herec. Po druhej svetovej vojne slúžilo divadlo ako sklad a až v roku 1994 zásluhou Milana Sládeka, ktorý založil nadáciu na obnovu divadla, sa začali v divadle opäť hrávať predstavenia.

V rokoch 1996 - 2002 sa tu pravidelne konal medzinárodný pantomimický festival Kaukliar. Od roku 2002 je riaditeľom divadla herec Jozef Kukura. Do divadla vniesol nový koncept multižánrovej scény, ktorej dominuje predovšetkým divadlo - súčasná i klasická činohra so zreteľom na aktuálnosť témy, autorské projekty, muzikály a rozprávky. Okrem predstavení sa v divadle konajú aj jazzové koncerty (Jazz v aréne) a uvádzajú sa tu priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku. Spolu s Univerzitou Komenského divadlo každoročne v letných mesiacoch organizuje Detskú Univerzitu Komenského, kde deti vo veku 9 až 14 rokov majú možnosť študovať rovnako ako vysokoškolskí študenti.

Od roku 2002 sa Divadlo Aréna profiluje ako divadlo aktuálnych tém, kritického pohľadu, modernej formy a historicko-politického kontextu. Inscenácie Divadla Aréna každoročne reprezentujú súčasnú slovenskú divadelnú tvorbu na mnohých domácich i medzinárodných festivaloch (Nová dráma, Dotyky a spojenia, Divadelní svět Brno, To najlepšie zo slovenského divadla vo Zvolene a ďalšie).Najčastejšie otázky o atrakcii Divadlo Aréna

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3