Banskoštiavnický betlehem

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica

Najväčší pohyblivý drevený betlehem na Slovensku v Banskej Štiavnici na Radničnom námestí, hneď oproti vchodu do dvora. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe a je rozdelený hierarchicky. Jeho základ tvoria permoníci ako vládcovia podzemia a historický erb mesta, nad ktorými sú umiestnené spôsoby stredovekého dobývania zlata a striebra podľa historických dokumentov. Nájdeme tu Máriu Teréziu a Františka Lotrinského, sedem divov Banskej Štiavnice a samozrejme aj tradičný salamandrový sprievod a postavičky neustále pribúdajú.

Autorom „Banskoštiavnického betlehemu“ je Ing. arch. Peter Chovan (nar. 1969), rodák z malej dedinky pri Banskej Štiavnici Dekýš. Betlehem je dlhý približne 21 m, široký 2,5 m, vysoký 3 m a obsahuje cca 800 postavičiek, z toho 400 je pohyblivých vďaka špeciálnemu motoru. Autor začal so svojím dielom v roku 2007 a ešte stále nie je dokončený nakoľko téma Banskej Štiavnice je nevyčerpateľným zdrojom nápadov a pre autora je to inšpirácia na doplnenie a rozširovanie svojho diela.

Banskoštiavnický betlehem je pre návštevníkov otvorený celoročne každý deň. Vstupné a otváracie hodiny.Najčastejšie otázky o atrakcii Banskoštiavnický betlehem

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3