Slovenské banské múzeum v prírode

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica

Banské múzeum umiestnené západne od centra mesta Banská Štiavnica, cca 1 km v smere na Levice (pod tajchom Klinger), už viac ako 45 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov a ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia. Banícky skanzen má podzemnú a povrchovú expozíciu (výstavu).

V podzemnej expozícii je to Gápel na konský pohon, ktorý je jediný stroj - motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval a v povrchovej expozícii je to Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle. Návštevníkov zaujme aj Geologická náučná expozícia, ktorá prezentuje na malej ploche geologický vývoj Slovenska.

Dĺžka prehliadky je cca 90 - 100 min. a odporúčame si ju rezervovať vopred a absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi a v teplejšom oblečení. Múzeum je otvorené v mesiacoch marec - december. Obsadennosť expozície je možné si pozrieť TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenské banské múzeum v prírode

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3