Turistický región
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Drevený artikulárny kostol Hronsek

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Hronsek
Obľúbené

Drevený artikulárny evanjelický kostol je spolu s drevenou zvonicou jedna z najväčších drevených stavieb v strednej Európe a nachádza sa v obci Hronsek neďaleko Banskej Bystrice. Kostol je od 7. júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Bol postavený v rokoch 1725 - 1726, má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký a má 1100 miest na sedenie, amfiteatrálne usporiadaných. Z každého miesta je možné vidieť na oltár. Má výbornú akustiku a preto je priam predurčený na  organizovanie koncertov vážnej hudby. Klenba tvarom pripomína prevrátenú loď. Kostol má päť vchodov, postavených oproti sebe, 30 okien, rozmiestnených po celom obvode. K barokovému oltáru kostola patrí šestica vymeniteľných obrazov z roku 1771 od majstra Samuela Mialoviča, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov a striedavo sa osadzujú do spoločného rámu oltára podľa aktuálnej liturgie počas roka. Orgán postavil banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764.

Súčasne s kostolom bola postavená v roku 1726 aj zvonica. Hronsecký kostol je dnes ako vzácna kultúrna pamiatka sprístupnený širokej verejnosti. Každú nedeľu o 9,00 hod. sa v ňom konajú evanjelické služby Božie. Prehliadky kostola sú možné počas letnej sezóny, mimo hlavnej sezóny (september - apríl) len na požiadanie, alebo objednávku Záujemcovia o prehliadku evanjelického kostola sa môžu objednať na tel. číslach 0918 828 120, 0915 270 058, 0918 056 448 alebo na e-mail adrese ecavhronsek@snailnet.sk.Najčastejšie otázky o atrakcii Drevený artikulárny kostol Hronsek

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3