Drevený artikulárny kostol Hronsek

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Hronsek

Drevený artikulárny evanjelický kostol je spolu s drevenou zvonicou jedna z najväčších drevených stavieb v strednej Európe a nachádza sa v obci Hronsek neďaleko Banskej Bystrice. Kostol je od 7. júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Bol postavený v rokoch 1725 - 1726, má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký a má 1100 miest na sedenie, amfiteatrálne usporiadaných. Z každého miesta je možné vidieť na oltár. Má výbornú akustiku a preto je priam predurčený na  organizovanie koncertov vážnej hudby. Klenba tvarom pripomína prevrátenú loď. Kostol má päť vchodov, postavených oproti sebe, 30 okien, rozmiestnených po celom obvode. K barokovému oltáru kostola patrí šestica vymeniteľných obrazov z roku 1771 od majstra Samuela Mialoviča, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov a striedavo sa osadzujú do spoločného rámu oltára podľa aktuálnej liturgie počas roka. Orgán postavil banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764.

Súčasne s kostolom bola postavená v roku 1726 aj zvonica. Hronsecký kostol je dnes ako vzácna kultúrna pamiatka sprístupnený širokej verejnosti. Každú nedeľu o 9,00 hod. sa v ňom konajú evanjelické služby Božie. Prehliadky kostola sú možné počas letnej sezóny, mimo hlavnej sezóny (september - apríl) len na požiadanie, alebo objednávku Záujemcovia o prehliadku evanjelického kostola sa môžu objednať na tel. číslach 0918 828 120, 0915 270 058, 0918 056 448 alebo na e-mail adrese ecavhronsek@snailnet.sk.Najčastejšie otázky o atrakcii Drevený artikulárny kostol Hronsek

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3