Turistický región
Malá Fatra, Turiec, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Martinské hole, Turčianska kotlina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Arborétum - Park Turčianska Štiavnička

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Martin, Turčianska Štiavnička
Obľúbené

MOMENTÁLNE ZATVORENÉ

Turčianska Štiavnička je obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry a je známa predovšetkým Révajovským kaštieľom, veľkým anglickým parkom pri ňom a ako rodisko básnika Jána Kostru.

Rozsiahly anglický park - arborétum obklopuje majestátny renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov a jeho súčasťou je viac ako 400 druhov vzácnych starých drevín z celého sveta, zimná záhrada a jazierka. Nachádza sa v ňom aj zachovaná budova empírového skleníka, tzv. oranžérium ako aj rozárium, v ktorom sa kedysi pestovalo 160 odrôd ruží.  Zaujímavosťou sú aj teplické serpentíny, sústava rybníkov spojených potôčikom tečúcim popri horskom chodníku serpentínami, ktoré dala vybudovať rodina Révayovcov v roku 1870. Serpentíny končia v jazierku, ktoré vodu zo serpentín zachytáva a na skalu, ktorá sa tu nachádza, je žliabkom privádzaná voda, pričom dochádza k tvorbe travertínu. Serpentíny, obkolesené hustým lesom, predstavujú dômyselný historický systém prívodu vody do obce. 

Park ponúka priestor na relax alebo prechádzku okolo jazierok, bystrinky, azaliek, sekvojí a minerálneho prameňa. Kaštieľ s parkom, kde ďalej pokračuje cestička na serpentíny, sa nachádza hneď na začiatku dediny Turčianska Štiavnička a je tam aj parkovisko. K Teplickým serpentínam je to asi 30 min. cesty.

Budova kaštieľa aj s parkom je momentálne v rekonštrukcii a preto nie sú verejnosti prístupné. 

Najčastejšie otázky o atrakcii Arborétum - Park Turčianska Štiavnička

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.