Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Hont, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy

Arborétum Kysihýbeľ

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banský Studenec

Chránený areál v správe štátnej ochrany prírody Štiavnické vrchy pri osade Kysihýbel v katastrálnom území mesta Banská Štiavnica. Lesnícke arborétum, známe aj pod názvom Feistmantelova záhrada, bolo založené na výskum introdukcie a pestovania cudzokrajných lesných drevín. Založili ho v rokoch 1900 - 1913, bezprostredne po vzniku Ústrednej lesníckej výskumnej stanice (1898). V súčasnosti na ploche 7,73 ha, po opakovaných výsadbách a doplňovaní druhov, nachádza 282 druhov rôznych druhov drevín. Slúži hlavne na štúdium aklimatizácie cudzokrajných drevín a je tu možné obdivovať také vzácne druhy drevín ako sú napríklad korkovník amazónsky, breza papierovitá, cyprušteky, duglaska a sekvojovce.

Súčasťou arboréta je Medzinárodná fenologická záhrada, v ktorej je ďalších 30 druhov drevín. Arborétum slúži na výskum introdukcie, genetické a šľachtiteľské práce ako aj v lesníckej praxi ako cenná génová banka pre zavádzanie najperspektívnejších cudzokrajných drevín. Plní tiež dôležitú výchovno-osvetovú funkciu pre širokú verejnosť, študentov škôl lesníckeho a prírodovedného zamerania a pracovníkov lesnej prevádzky.

Vstup do arboréta je možný len so sprievodcom po dohode s poverenými pracovníkmi Národného lesníckeho centra.Najčastejšie otázky o atrakcii Arborétum Kysihýbeľ

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3