Ktorú rieku sa odvážite splaviť?

Ktorú rieku sa odvážite splaviť? Táňa Žifčáková 01. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry
Obsah článku:

Láka vás to na splav? Bez ohľadu na vaše predchádzajúce vodácke skúsenosti, slovenské rieky vám majú čo ponúknuť. Stačí len trochu odhodlania.

Čaro splavu spočíva v tom, že krásu, ktorú vám pohľad z vodnej hladiny odhalí začnete naplno vnímať až potom, ako sa prispôsobíte tempu rieky. Každá ho má iné a každá sa vám za vašu snahu odvďačí trochu inak.

Belá

Obťažnosť: stredne ťažká až ťažká

Vhodná pre: dobrých plavcov nad 18 rokov

Vybavenie: prilba, vesta, nepremokavá bunda, dlhý neoprén, neoprénové topánky, pádlo, uterák, nepremokavý vak, plavky

Belá, najkrajšia a najbúrlivejšia slovenská rieka patrí, z tých ktoré na Slovensku máme, aj k najťažším na splav. Jej vody sú krištáľovo čisté a obklopuje ju čarovná príroda. Splav po nej je len pre dobrodružné povahy a dobrých plavcov. Nie je splaviteľná po celý rok, ale len keď sa jej hladina zdvihne na potrebnú výšku, čo býva zvyčajne na jar koncom apríla - začiatkom mája. Vtedy sa na okolitých vrcholoch topí sneh a aj viac prší. Belá vzniká pod Kriváňom na sútoku Tichého potoka, ktorého je pokračovaním, a Kôprovského potoka. Rieka sa splavuje približne v 17 kilometrovom úseku od Podbanského po Liptovský Hrádok, čo vám zaberie približne 2 hodiny. Nie je dovolené splavovať jej začiatočný úsek od hotela Permon po Kokavský most. Rieka strieda nebezpečné úseky s pokojnejšími, v hornej časti je divokejšia a vyžaduje dokonale harmonickú súhru posádky.

Hron

Obťažnosť: nízka až stredná

Vhodná pre: začiatočníkov aj rodiny s deťmi Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Pod Kráľovou hoľou pramení Hron, ďalšia slovenská rieka vhodná na splav. Je druhou najdlhšou riekou na našom území, meria 298 kilometrov, pramení pri obci Telgárt a v Štúrove ústi do Dunaja. Hron je jediná rieka na Slovensku, ktorú je možné splavovať po celej jej dĺžke, čo by vám trvalo 9 až 12 dní. Hron je obľúbený aj vďaka tomu, že je len veľmi málo poznačený ľudskou činnosťou. Vyšší úsek je splavný len v jarných mesiacoch, kedy je tiež trochu divokejší a vhodnejší pre skúsenejších. Ďalej, smerom na juh je už Hron vhodný aj pre začiatočníkov so skúseným sprievodcom. Popri Hrone nájdete množstvo bufetov a kempov, ktoré splav spríjemnia.

Hornád

Obťažnosť: nízka až stredná

Vhodná pre: všetky vekové kategórie (s výnimkou časti prielomu Hornádu)

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Druhou známou riekou prameniacou na úpätí Kráľovej holi je Hornád. Preteká územím Slovenska a Maďarska, kde sa vlieva do rieky Slaná. Hornád je dlhý 268 kilometrov, z toho 193 na Slovensku a z nich je splavných približne 145. Najkrajší a zároveň najnebezpečnejší úsek sa nachádza v Slovenskom raji a nesie názov Prielom Hornádu. V tejto časti je Hornád búrlivejší a jej splav je preto vhodný pre pokročilých vodákov. Budete prechádzať krásnou prírodou cez vápencový kaňon s vysokými stenami, čo je nezabudnuteľný a na Slovensku unikátny pohľad.
Platí tu 5. stupeň ochrany prírody a s ním aj prísne pravidlá správania sa. Hornád môžete splavovať len na jedno-, alebo dvojmiestnych lodiach s platným splavným lístkom a na brehy nemôžete vystupovať inde ako na oficiálnych, na to určených miestach. Vodná nádrž Ružín, vybudovaná v časti rieky na sútoku s riekou Hnilec je vhodná pre úplných začiatočníkov, nakoľko je tu hladina veľmi kľudná. Dolný tok Hornádu je tiež pokojný s množstvom romantických zákutí, ale aj drobných vodných elektrární, kde budete musieť plavidlo preniesť. Tok prechádza na maďarské územie pri obci Trstené a odtiaľ pokračuje 93 kilometrov až k sútoku s riekou Slaná, neďaleko mestečka Ónod.
 
Rieka Hornád.
 
Dunajec

Obťažnosť: ľahká až stredne ťažká Vhodná pre: začiatočníkov aj rodiny s deťmi so sprievodcom

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Pod Vysokými Tatrami, neďaleko poľského Nového Targu, sútokom Bieleho Dunajca a Čierneho Dunajca vzniká rieka Dunajec. Na Slovensku má dĺžku 17 kilometrov a na úseku od Lysej nad Dunajcom po Lesnicu tvorí štátnu hranicu medzi oboma krajinami. Neskôr, za obcou Červený Kláštor, prechádza do vápencového masívu Troch Korún v Pieninách, kde sa formuje Prielom Dunajca. Odtiaľ pokračuje popod vrchol Holica znovu do Poľska, kde sa pri obci Opatowiec vlieva do Visly. Rieka je búrlivejšia, ale vhodná pre všetky vekové kategórie so sprievodcom. V Pieninskom národnom parku môžete vyskúšať aj organizovaný splav na tradičných pltiach. Čistá voda v rieke, príroda národného parku Pieniny a tiesňava Prielom Dunajca robia z Dunajca jeden z najkrajších splavov na Slovensku.

Rieka Dunajec.

Váh

Obťažnosť: nízka až stredná

Vhodná pre: všetky vekové kategórie

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Rieka Váh vzniká pri Kráľovej Lehote, sútokom Bieleho s Čiernym Váhom, a vlieva sa do Dunaja. Je najdlhšou riekou Slovenska merajúcou 403 kilometrov. Nie je splavná po celej svojej dĺžke a takmer po celom toku badať veľa regulačných, či iných ľudských zásahov. Azda najúchvatnejšia časť Váhu je medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami, od Kráľovej Lehoty po Liptovský Ján, kde môžete obdivovať krásy liptovskej prírody. Medzi obľúbené úseky patria aj Lipovec, Strečno, Trenčín s prekrásnym výhľadom na hrad, či Piešťany s bohatým výskytom vzácneho vtáctva. Nádhernú časť Váhu, s množstvom romantických zákutí, nájdete aj smerom od vodnej nádrže Sĺňava po Sereď. Najvhodnejšie obdobie pre splav Váhu je v mesiacoch máj až september.

Rieka Váh.

Orava

Obťažnosť: nízka

Vhodná pre: začiatočníkov aj rodiny s deťmi

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Orava vzniká sútokom Čiernej Oravy a Bielej Oravy. Na tomto mieste je postavená aj Oravská priehrada. Po 62 kilometroch sa rieka pri obci Kraľovany v Žilinskom kraji vlieva do Váhu. Orava preteká krásnou nedotknutou oravskou prírodou a pri jej splave môžete zhliadnuť množstvo fascinujúcej flóry a fauny. Najkrajšími úsekmi sú tie s panorámou Malej Fatry alebo Oravského hradu v pozadí. Najlepší termín splavu je na jar a cez leto, kedy iste oceníte nespornú výhodu v porovnaní s inými slovenskými riekami - menší počet komárov. Rieka je splavná po celej jej dĺžke od Tvrdošína až po Kraľovany, ale spravidla sa splavuje po častiach.

Rieka Orava a v pozadí Oravský hrad.

 Poprad

Obťažnosť: nízka

Vhodná pre: začiatočníkov aj rodiny s deťmi

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Rieka Poprad vzniká v Mengusovskej doline sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Oba tieto potoky vytekajú z tatranských plies. Od obce Čirč tvorí Poprad hraničnú rieku v dĺžke takmer 32 kilometrov. Celkovú dĺžku má 174 kilometrov a svoju púť končí v Poľsku, pri meste Nowy Sacz, kde sa vlieva do Dunajca. Rieka je v jej začiatkoch divoká, ale tok sa postupne upokojuje. Prechádza mestami Poprad, Svit, Kežmarok a Stará Ľubovňa. V oblasti pohraničia je potrebné dodržiavať pravidlá splavovania pohraničnej rieky. Najkrajším úsekom splavu je ten od Popradu (mesta) po poľskú dedinku Zlockie. Nedotknutá príroda, lesy, lúky a dedinky obklopujúce brehy vám budú ešte na veľmi dlho pripomínať tento prekrásny zážitok.

 Rieka Poprad.

Malý Dunaj

Obťažnosť: nízka

Vhodná pre: začiatočníkov aj rodiny s deťmi

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Malý Dunaj je súčasne riekou i ramenom Dunaja s dĺžkou 128 kilometrov. Od Dunaja sa oddeľuje ešte v Bratislave, pri areáli Slovnaftu. Následne meandruje Podunajskou nížinou, aby sa na konci svojej cesty v Kolárove spojil s Váhom a neskôr, pri Komárne, sa vlial späť do Dunaja. Rieka je splavná po celej dĺžke, vrátane dvoch úsekov s priehradami. Najkrajšia časť splavu Malého Dunaja začína na Šúrskom kanáli. Narazíte na množstvo ostrovčekov a mŕtvych ramien, kde sa vám vystaví na obdiv jedinečná krása prírody lužných lesov. Na Malom Dunaji sa zachovali aj viaceré vodné mlyny, ktoré sú veľmi atraktívne už pri samotnom pohľade z vody, ale dá sa pri nich urobiť aj náučná zastávka. Mlyny nájdete v Jelke, Tomášove, Jahodnej, a Kolárove.

Morava

Obťažnosť: nízka

Vhodná pre: začiatočníkov aj rodiny s deťmi

Vybavenie: športové oblečenie, pokrývka hlavy, plavky, nepremokavá bunda, náhradná obuv

Rieka Morava pramení v severnej časti moravského územia, na južnom svahu Králického Snežníka. Tvorí prirodzenú hranicu medzi Českom a Slovenskom, aj medzi Rakúskom a Slovenskom. Rieka je dlhá 329 kilometrov, z toho sa na Slovensku nachádza 114 kilometrov. Rieka Morava sa vlieva do Dunaja v Bratislave pod hradom Devín. Najatraktívnejšou časťou splavu je úsek od Moravského Svätého Jána po Devín tento úsek trvá približne 7 hodín. Dĺžka sa dá skrátiť o 2 hodiny štartom vo Vysokej pri Morave. Rieka Morava je pokojná, rozbúri sa až tesne pred sútokom s Dunajom. Popri rieke môžete pozorovať jedinečné scenérie s vyvrcholením Devínskeho hradu na skalnom brale.

Rieka Morava.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

Zima na Slovensku

Zima na Slovensku

Margaréta Koklesová 21. 11. 2024 Pobyty, Vysoké Tatry Zima, to je stavanie snehuliakov, lyžovačka a vôňa vareného vína. Sneh, ktorý nám vŕzga pod nohami a útulný domov, ktorý si v tomto ročnom období môžeme vychutnať najviac. Vyrazíme na výlet, upečieme...
15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Pobyty Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...