Cyklotúry a cyklotrasy Tatry

Cyklotúry a cyklotrasy Tatry Táňa Žifčáková 03. 06. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry
Obsah článku:

12 najlepších cyklistických trás v Tatrách

Naplno si vychutnať naše veľhory môžete rozličnými spôsobmi a všetky majú nezameniteľné čaro. K tým najkrajším, fyzicky najaktívnejším a najideálnejším pre letnú sezónu patrí výhľad zo sedadla bicykla.

Predstava ideálnej dovolenky nemusí zahŕňať pláž, more, plavbu na jachte ani nočný ruch prímorského letoviska. Sústavné šliapanie do pedálov, prepotené tričko, súboj s vetrom a vysokým prevýšením, ale aj nádherné panorámy, rovnako naladená spoločnosť a skvelý pocit zadosťučinenia na konci jazdy znejú pre mnohých dostatočne presvedčivo na to, aby svoj voľný čas strávili na cyklovýlete. Ak k nim patríte i vy, tu sú naše tipy na najlepšie cyklotrasy v Tatrách.

 

1. Podtatranská cyklomagistrála

  • Trasa: Lysá Poľana - Tatranská Kotlina - Podbanské – Kvačany
  • Dĺžka: 101 km
  • Náročnosť: ťažká

Podtatranská cyklomagistrála, vedúca od Poľskej Lysej Poľany až po Kvačany, je jednou z našich najdlhších cyklistických trás. Na vzdialenosti 101 kilometrov vás čakajú dychberúce výhľady na naše najvyššie pohorie, stúpania, klesania, ale aj oddychové úseky. Trasa je náročná profilom i dĺžkou, po ceste však na vás čaká dostatok možností na občerstvenie, prípadne i ubytovanie, ak si chcete výlet rozdeliť na viacero častí.

Bicykel a v pozadí výhľad na Tatry.

 

2. Okolo Horného Liptova

  • Trasa: Liptovský Hrádok – Liptovský Peter – Vavrišovo – Pribylina – Liptovská Kokava – Hybe – Liptovská Porúbka – Liptovský Hrádok
  • Dĺžka: 38 km
  • Náročnosť: nenáročná

Cyklotrasa plynúca Horným Liptovom vás prevedie jeho históriou i nádhernou scenériou. Či už navštívite Múzeum bitky pri Vavrišove aj s rozhľadňou, alebo Múzeum liptovskej dediny pri obci Pribylina, okrem zaujímavých exponátov si môžete vychutnať aj výhľady na tatranské končiare. Istou výhodou tejto trasy je, že tam, kde začnete, môžete aj skončiť.

3. Okolo Liptovskej Mary

  • Trasa: Liptovský Mikuláš – Liptovský Trnovec – Bobrovník – Vlachy – Krmeš – Galovany – Liptovský Mikuláš
  • Dĺžka: 37 km
  • Náročnosť: nenáročná

Liptovská Mara a jej okolie sú ako stvorené na prechádzky a cyklovýlety. Cyklochodník, ktorý vedie okolo Liptovskej Mary nie je náročný. Nevyskytuje sa tam žiadne výraznejšie stúpanie, ani žiadne nebezpečné úseky, ktoré by nezvládli aj malé deti. Po ceste vás čakajú zaujímavé vyhliadky na Nízke aj Vysoké Tatry, ale aj zastávky, kde si môžete niečo zaujímavé prezrieť a oddýchnuť si. Jednou takou je archeologické múzeum Havránok, v ktorom nájdete rekonštrukciu keltského sídla. Váš obdiv si iste získa aj veža ikonického kostola panny Márie na brehu Liptovskej Mary. Okolie Mary je populárnou turistickou oblasťou, preto tu nájdete množstvo miest na občerstvenie i ubytovanie.

 Liptovská Mara.

 

4. Iľanovská dolina

  • Trasa: Liptovský Mikuláš – Iľanovo – Ploštín – Liptovský Mikuláš
  • Dĺžka: 22 km
  • Náročnosť: nenáročná

Ak rozmýšľate, ako príjemne stráviť deň s deťmi na Liptove, vyberte sa na bicykloch do Iľanovskej doliny a výlet spojte s opekačkou. Deti budú mať zaručene úžasný zážitok a vy zasa aktívne strávený deň. Pri vodnej hrádzi nájdete ohniská, ktoré sú na oddych a opekačku ako stvorené. Iľanovská trasa vás ale prevedie aj skalnatými vrátami, výhľadmi na Západné Tatry a Chočské vrchy. Trasa vôbec nie je náročná a zvládnete ju bez problémov aj s deťmi v cyklovozíkoch.

Rodinná cyklotúra v Tatrách.

 

5. Belianska cyklotrasa

  • Trasa: Spišská Belá – Tatranská Kotlina
  • Dĺžka: 9 km
  • Náročnosť: nenáročná

Medzi najkrajšie cyklotúry, ktoré sú určené aj pre menej zdatných cyklistov (a teda aj pre deti), patrí trasa medzi Spišskou Belou a obcou Tatranská Kotlina. Trasa sa začína pri Belianskom rybníku, má kvalitný asfaltový povrch, ktorý využijú aj korčuliari a dva jazdné pruhy. Počas celej cesty sa ponúkajú krásne výhľady na Belianske Tatry. Poskytuje aj dostatok miest na odpočinok - štyri väčšie odpočívadlá s prístreškom a stolmi. V cieli cesty pri Tatranskej kotline sa oplatí si kúsok vyšliapnuť a navštíviť Beliansku jaskyňu. Zatiaľ má táto cyklotrasa 9 kilometrov, podľa plánov by však mala pokračovať cez Ždiar až po hranicu s Poľskom.

 Belianske Tatry.

 

6. Sliezsky dom

  • Trasa: Tatranská Polianka/Sliezsky dom (spiatočná)
  • Dĺžka: 12,4 km
  • Náročnosť: stredne ťažká až ťažká

Sliezky dom je horský hotel postavený vo Velickej Doline nad Velickým plesom, na úpätí Gerlachovského štítu. Je to najvyššie položený horský hotel na Slovensku. Ku chate vedie cesta, ktorou sa dostanete v celku náročným stúpaním s mnohými serpentínami až k cieľu. Chata sa nachádza vo výške 1670 m n.m. a ponúka nádhernú panorámu Gerlachovského štítu ako na dlani. Relaxovať môžete aj pri neďalekom Velickom Plese, alebo sa občerstviť v reštaurácii hotela.

Sliezsky dom.

 

7. Kmeťov vodopád

  • Trasa: Podbanské/Kmeťov vodopád (spiatočná)
  • Dĺžka: 16 km
  • Náročnosť: nenáročná

Ľadovcový Kmeťov vodopád, ktorý je najvyšším na Slovensku (80 metrov) sa nachádza v Kôprovej doline. Na bicykloch sa sem môžete dostať veľmi pohodlne z Podbanského. Trasa nie je náročná, vedie po asfaltovej ceste a končí 4 minúty pred vodopádom, pri prístrešku s lavičkami. Ďalej sa už na bicykli nedostanete a musíte po vlastných. Po ceste vás bude sprevádzať potôčik a krásne výhľady na Kriváň. Cesta je s miernym stúpaním, ale zvládnu ju aj deti.

Kmeťov vodopád.

 

8. K Popradskému plesu

  • Trasa: Štrbské Pleso – odbočka z Cesty slobody – Popradské pleso – odbočka z Cesty slobody – Štrbské Pleso (spiatočná)
  • Dĺžka: 19km
  • Náročnosť: stredne ťažká

Popradské pleso je azda najpopulárnejšou tatranskou destináciou. Toto pleso v Mengusovskej doline sa nachádza v nadmorskej výške 1494 m n.m.. Jeho rozloha je takmer 6,9 hektára a hĺbka až 17 metrov. Vedie sem udržiavaná asfaltová cesta s miernym stúpaním a dĺžkou asi 14 kilometrov. Trasu zvládnu aj mierne zdatnejšie deti, pomôcť si môžete tyčami, alebo cyklovozíkom. Celá trasa je v krásnom tatranskom prostredí s čerstvým vzduchom a peknými výhľadmi. Na konci cesty, pri plese, sa nachádza chata, kde sa môžete osviežiť, alebo si odložiť bicykle a poprechádzať sa po okolí. Za návštevu určite stojí aj symbolický cintorín obetí Tatier.

Popradské pleso.

 

9. Sibír – Gerlachov

  • Trasa: Sibír - Žakovská Poľana - Gerlachov
  • Dĺžka: 8,4 km
  • Náročnosť: nenáročná

Ak neradi jazdíte do kopcov, ale preferujete jednoduchý zjazd, určite dajte tejto cyklotrase šancu. Väčšinou pôjdete dolu kopcom, len v závere narazíte na mierne stúpanie. Trasa vedie cez les preto sú potrebné horské bicykle. V Gerlachove môžete obdivovať kamenný most, alebo mini zoo pri hoteli Hubert.

10. Tichou a Kôprovou dolinou

  • Trasa: Podbanské – záver Tichej doliny – odbočka do Kôprovej doliny – záver Kôprovej doliny – Podbanské
  • Dĺžka: 32 km
  • Náročnosť: ťažká

Jedna z dlhších a náročnejších cyklotrás na Slovensku. Začiatok je v Podbanskom, pokračuje sa najdlhšou dolinou Vysokých Tatier - Tichou dolinou, odtiaľ cez Kôprovú dolinu, ktorá ponúka krásny výhľad na Kriváň. Bonusom je úžasný Kmeťov vodopád. Na konci náročnej trasy s prevýšením 510 metrov vás čaká zaslúžený cieľ v Podbanskom.

 Belianske Tatry.

 

11. Na Hrebienok

  • Trasa: Starý Smokovec – Hrebienok– Starý Smokovec (spiatočná)
  • Dĺžka: 6 km
  • Náročnosť: ťažká

Ak si chcete trochu zašliapať a vyskúšať si “horskú etapu,” potom je trasa zo Starého Smokovca na Hrebienok pre vás tá pravá. Stúpanie je síce krátke, ale náročné a preverí vašu kondíciu. Ak ho však prekonáte, odmenou vám bude, okrem dobrého pocitu zo športového výkonu, aj výhľad na Slavkovský štít a v tomto obľúbenom turistickom stredisku nájdete aj dostatok príležitostí na občerstvenie. Hrebienok je turistami obľúbené východisko do Veľkej a Malej studenej doliny. Ubytovať sa môžete aj priamo hore na Hrebienku v rovnomennom hoteli alebo neďalekej Bilíkovej chate a ráno si vychutnať nezabudnuteľné výhľady pri východe slnka.

12. Biela Voda - Chata pri Zelenom plese

  • Trasa: Biela Voda - Zelené pleso dĺžka (spiatočná)
  • Dĺžka: 15,2 km
  • Náročnosť: veľmi ťažká

Jedna z najťažších trás v Tatrách, ktorá je náročná ako fyzicky, tak aj technicky. Vedie od kežmarskej Bielej vody až po chatu Zeleného plesa. Časť cesty až k rázcestiu Šalviový prameň ide po spevnenej štrkovej ceste, ďalej už však vedie len upravený skalnatý chodník. Ak potrebujete prestávku, v druhej polovici cesty si ju môžete naplno vychutnať spolu s nádhernými výhľadmi na Zelené pleso, Jastrabiu vežu a do okolitých dolín. Hore na vás čaká chata a v nej zaslúžené osvieženie. Nezabudnite sa pripraviť aj na náročný zjazd. Trasa je vhodná len pre skúsených cyklistov na horskom bicykli.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

Zima na Slovensku

Zima na Slovensku

Margaréta Koklesová 21. 11. 2024 Pobyty, Vysoké Tatry Zima, to je stavanie snehuliakov, lyžovačka a vôňa vareného vína. Sneh, ktorý nám vŕzga pod nohami a útulný domov, ktorý si v tomto ročnom období môžeme vychutnať najviac. Vyrazíme na výlet, upečieme...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...